Vyučující
|
-
Arkhanhelska Alla, prof. DrSc.
|
Obsah předmětu
|
Fonetika a fonologie. Zvuk a hláska. Konsonantismus a vokalismus. Suprasegmentární jevy. Změny hlásek v proudu řeči. Lexikologie a lexikografie. Slovo, lexém, slovní tvar. Význam slova. Onomasiologie a sémasiologie. Polysémie. Homonymie. Paronymie. Synonymie. Antonymie Sémantické pole. Ruská slovní zásoba z hlediska původu, aktivního a pasivního použití, stylistické diferenciace. Morfologie. Slovo a morfém. Morfemika. Dělení morfémů. Klasifikace slovních druhů. Základní a nezákladní slovní druhy. Morfologické kategorie jmenné a slovesné. Syntax. Slovo a věta. Slovní spojení a syntagma. Syntaktické vztahy a jejich vyjadřování. Modalita. Větné členy. Typy vět. Souvětí.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Fonetika a fonologie Disciplína podává rámcovou informaci o konstitutivních pojmech a koncepcích fonologie, zejména jejích strukturalistických kořenů. Seznamuje také s vybranými poznatky morfonologie a moderní fonetiky a možnostmi jejich široké interdisciplinární aplikace. Lexikologie V návaznosti na předmět Obecná jazykověda podává tato disciplína souhrnný přehled o problematice lexikální sémasiologie a onomasiologie a osvětluje vztahy lexikálního subsystému k ostatním subsystémům jazyka. V konfrontačním rusko-českém pohledu se také zkoumají vývojové tendence v lexiku obou jazyků a motivace a typy významových změn. Předmětem zájmu jsou též vybrané problémy slovotvorby a lexikografie. Morfologie Přednáška i seminář jsou zaměřeny především na otázky obecné morfologie se zřetelem ke slovanským jazykům (částečně v komparaci i s jazyky neslovanskými) a morfologické sémantiky (morfologické kategorie, morfologický význam). Konkrétně je akcent kladen především na vymezení morfologických jednotek vzhledem k jednotkám nižších i vyšších rovin, dále otázkám vymezení slovních druhů, otázkám jednotlivých gramatických kategorií. Syntax Přednáška i seminář jsou v rámci systémové lingvistiky zaměřeny na náročnější teoretické jevy syntaxe v rusko-českém i česko-ruském srovnávacím pohledu. Důraz je kladen zejména na odlišné chápání některých syntaktických kategorií v ruské a české gramatické tradici, např. pojetí a počet vedlejších větných členů, pojetí slovního spojení a syntagmat, klasifikace souvětí aj.
Podrobná znalost jednotlivých jazykový rovin a plánů, jejich jednotek. Vše v komparativním rusko-českém a česko-ruském plánu s přihlédnutím ke zvláštnostem slovanských jazyků.
|
Předpoklady
|
Úroveň znalosti ruského jazyka C1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. U cizinců znalost češtiny stejného stupně. Znalosti z obecné lingvistiky i dílčích lingvistických disciplín na úrovni magisterského stupně filologického studia. Celkový všeobecný přehled v oblasti humanitních a společenskovědních disciplínách.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
- aktivní účast na přednáškách, seminářích, - studium doporučené literatury, - zpracování samostatné prezentace, projektu či referátu - úspěšné složení zkoušky
|
Doporučená literatura
|
-
Apresjan, Ju.D. (1995). Leksičeskaja semantika. . Moskva.
-
Baláž, G. a kol. (1989). Sovremennyj russkij jazyk v sopostavleniji so slovackim ? morfologija. Bratislava.
-
Bondarko, A.V. (1976). Teorija morfologičeskich kategorij. L..
-
Bondarko, L.V.: . (2001). Občšaja fonetika.. SPb.
-
Flídrová, H., Žaža, S. Sintaksis russkogo jazyka v sopostavlenii s češskim. Olomouc 2005..
-
Isačenko, A.V. :. Grammatičeskij stroj russkogo jazyka v sopostavleniji so slovackim. Bratislava 1960.
-
Krčmová, M. Fonetika a fonologie. Zvuková stavba současné češtiny. Brno 1990..
-
Kubík, M. a kol. Russkij sintaksis v sopostavlenii s češskim. Praha 1982. .
-
Nováček, Č. (1973). Popis zvukového systému ruštiny na základě obecně jazykovědném. . Olomouc.
-
Plungjan, V.A.: . (2000). Občšaja morfologia.Vvedenije v problematiku..
-
Romportl, M. (1973). Základy fonetiky. Praha.
-
Romportl, M. (1966). Zvukový rozbor ruštiny. Praha.
-
Skalička, V. (1960). Vývoj jazyka. Praha: SPN.
-
Šanskij, N.M.: . (2007). Leksikologija sovremennogo russkogo jazyka.. Moskva.
-
Trubeckoj, N.S. (1960). Osnovy fonologii.. Moskva .
-
Žaža, S. (1999). Ruština a čeština v porovnávacím pohledu. Brno.
|