Vyučující
|
-
Čadajeva Olga, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Téma 1: Stará ruská architektura a výtvarné umění Téma 2: Ruské ikony Téma 3: Kultura 18. století Téma 4: Architektura 18. století. Baroko a klasicismus Téma 5: Výtvarné umění 18. století. Sochařství Téma 6: Malířství 19. století. Romantismus. Peredvižnici Téma 7: Ruská architektura 19. a počátku 20. století. Historismus a secese. Secese v malířství. Téma 8: Avantgardní umění. Téma 9: Sovětské umění ve službách vlády: socialistický realismus Téma 10: Underground v umění - druhá polovina 20. století. Umění Ruska po pěrestrojce. Téma 11: Ruská hudba: od jejích počátků do počátku 20. století Téma 12: Ruská hudba XX. století
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace
- Příprava na zkoušku
- 17 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 7 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Kurz seznámí studenty s hlavními směry, proudy, osobnostmi a koncepcemi ve vývoji ruské architektury, sochařství, výtvarného umění a hudby. Přednášky budou zohledňovat diachronní plán, tj. budou strukturovány podle historické posloupnosti. Současně jsou v samostatných blocích zkoumány jednotlivé druhy umění, tj. architektura, výtvarné umění, hudba. V návaznosti na disciplíny věnované dějinám Ruska a ruské literatuře jsou studovány nejvýznamnější směry a proudy v ruské kultuře od středověku až po 20. století v komplexním pojetí, tzn. důraz je kladen zejm. na hledání projevů týchž uměleckých směrů ve výtvarném umění, hudbě, architektuře, aby tak dosavadní poznatky o vývoji ruské literatury 19. a 20. století byly začleněny do širokého rámce dějin umění jako celku. Dominantní pozornost je věnována období konce 19. a první třetiny 20. století (modernismus, avantgarda), a to včetně diskusí o této problematice v odborné literatuře. Kurz je strukturován jako přednáškový cyklus. Studenti však budou mít možnost studovat každé téma samostatně, připravovat se na přednášky a studovat doporučené materiály ke každému tématu. Zohledněn bude také dialogický aspekt přednášky, studenti budou dostávat otevřené otázky k diskusi.
Student se detailně obeznámí s hlavními projevy ruského umění od středověku do konce 20. století v jeho dynamice a mnohotvárnosti. Studenti budou schopni uplatnit získané znalosti jak v jiných předmětech, včetně ruské literatury nebo dějin Ruska, tak ve své odborné praxi. Kurz poskytuje budoucím učitelům a překladatelům nezbytné základy znalostí o ruské kultuře.
|
Předpoklady
|
Kurz vyžaduje obeznámenost s dějinami literatury 19. a 20. století, dobrou orientaci v historickém vývoji Ruska a přehled o vývoji moderní evropské kultury. Kurz je vyučován v ruském jazyce, proto je nutná pasivní znalost ruského jazyka na úrovní B1.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemný test
návštěva přednášek s maximálním počtem absencí za semestr 2 týdny, aktivní účast, diskuse, studium doporučených textů; úspěšné vykonání písemné zápočtové práce (zápočtovou práci je možno konat pouze třikrát)
|
Doporučená literatura
|
-
Iskusstvo XX veka. Gosudarstvennaja Treťjakovskaja galereja. Moskva 2000..
-
Russkije kompozitory. Istorija otěčestvennoj muzyki v biografijach jejo tvorcov, Čeljabinsk 2001..
-
Berezovaja, L.G., Berljakova, N.P. (2002). Istorija russkoj kul´tury 1,2. Moskva.
-
Glanc, T. - Kleňhová, J. Lexikon ruských avantgard 20. století, Praha 2005.
-
Lamač, M. Myšlenky moderních malířů, Praha 1968.
-
Lášek J. B., Luptáková M., Řoutil M. (edd.). (2011). Ikona v ruském myšlení 20. století. Červený Kostelec.
-
Pančenko A. M. (2012). Metamorfózy ruské kultury. Červený Kostelec.
-
Putna, M. - Zadražilová, M. Rusko mimo Rusko I. - II., Brno 1993, 1994.
-
Rapackaja, L. Istorija russkoj muzyki, Moskva 2001.
-
Sarabjanov, D. Istorija russkogo iskusstva konca XIX ? načala XX veka. Moskva 2001.
|