Předmět: Způsoby života v moderní společnosti: Výzva a příležitosti pro 21. století

« Zpět
Název předmětu Způsoby života v moderní společnosti: Výzva a příležitosti pro 21. století
Kód předmětu KSA/ZZIMS
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubátová Helena, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výklad základních pojmů a teorií životního způsobu a jejich aplikace na konkrétní problémy současné společnosti. Diskuse o různých aspektech způsobu života. Předmět sociologie životního způsobu Životní úroveň a kvalita života Teorie životního způsobu (strukturální funkcionalismus, interakcionismus, postpragmatismus, postmarxismus, postmodernismus) Proměny způsobu života (kulturní rámce životního způsobu, sociální determinanty životního způsobu) Biografie a životní dráha Smysl života a spotřební život Prostor a čas a způsob života Móda, luxus a způsob života Generační a genderové aspekty způsobu života Volný čas a způsob života Vzdělávací systém české společnosti a způsob života

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem disciplíny je ohraničit pole sociologie životního způsobu a naznačit základní problémy a jejich teoretická řešení. V rámci této disciplíny budou studenti seznámeni s problémem různých aspektů životního způsobu a komponent životní dráhy a s problematikou kvality života a životní úrovně. Budou probrány také některé specifické projevy životního způsobu: móda v jídle a oblékání a životní způsob mládeže.
Studenti teoreticky definují a interpretují způsob života. Studenti jsou schopni kategorizovat konkrétní projevy způsobu života. Studenti jsou schopni diskutovat o různých aspektech způsobu života a svoje závěry podložit relevantními argumenty.
Předpoklady
Bez předchozích předpokladů.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej

Kolokvium se bude konat formou eseje. Student si zvolí téma z témat seminářů tohoto kurzu. Rozsah eseje: maximálně 9 000 znaků s mezerami. Student musí prokázat tyto způsobilosti: teoreticky definuje a interpretuje způsob života. Je schopen kategorizovat konkrétní projevy způsobu života. Je schopen diskutovat o různých aspektech způsobu života a svoje závěry podložit relevantními argumenty.
Doporučená literatura
  • Duffková, J., Urban, L., & Dubský, J. (2008). Sociologie životního stylu. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk.
  • Kubátová H. (2010). Sociologie životního způsobu. Praha.
  • Petrusek M. (2006). Společnosti pozdní doby. Praha.
  • Šafr J. (2008). Životní styl a sociální třídy: vytváření symbolické kulturní hranice diferenciací vkusu a spotřeby. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr