Předmět: Státní závěrečná zkouška z kulturní antropologie

« Zpět
Název předmětu Státní závěrečná zkouška z kulturní antropologie
Kód předmětu KSA/SZKM
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Horáková Hana, doc. PaedDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Historie a teorie antropologie 1. Historie a teorie antropologického myšlení 2. Teorie a metodologie vědy v antropologii 3. Sociální konstrukce reality 4. Současné antropologické přístupy a trendy 5. Kognitivní vědy Metodologie antropologického výzkumu 1. Kvalitativní výzkum 2. Možnosti a přístupu v kvalitativním výzkumu 3. Aplikovaná antropologie 4. Vizualita a kultura

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
V prostoru vymezeném pro přípravu si student/ka ujasní myšlenky a načrtne osnovu k prezentacím obou vylosovaných tematických okruhů; délka jedné prezentace by neměla přesáhnout 8 minut. Jelikož jsou tematické okruhy koncipovány široce (kopírují jednotlivé povinné předměty Mgr. studia), vytváří se zde prostor pro značnou autonomii studentů - volí si vlastní koncepci, úhel pohledu či používanou argumentaci, a to zejména na základě četby odborných textů, zkušeností z vlastních antropologických výzkumů a získaných dovedností z dosavadního studia. Student/ka může při diskusi vycházet kromě doporučené literatury také z vlastních tematicky relevantních odborných zdrojů, které v posledních letech četl/a. Nejde tedy v prvé řadě o prezentaci naučených faktů, ale spíše o jejich interpretaci či kritickou reflexi a prezentování vlastního, svébytného pohledu na zkoumaný problém.

Předpoklady
Forma státní zkoušky je dialogická; komise nevystupuje pouze v roli posluchače, ale pokládá doplňující otázky a komentáře.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Abu Ghosh, Y. & Stöckelová, T. (2014). Etnografie: Improvizace v teorii a terénní praxi.. SLON.
  • Barnard, A. & Spencer, J. (Eds.). (2010). Encyclopedia of Social and Cultural Anthropology. London: Routledge..
  • Barth, F. ? Gingrich, A. ? Parkin, R. & Silverman, S. (2005). One Discipline, Four Ways. British, German, French, and American Anthropology. University of Chicago Pres.
  • Berger P. L., Luckmann T.:. Sociální konstrukce reality. Brno: CDK, 1999..
  • Bernard, H. R. ? Gravlee, C. C. (eds.). (2015). Handbook of Methods in Cultural Anthropoogy.. Lanham, Boulder, NY, Toronto, London: Rowman & Littlefield.
  • Boškovič, A. (2010). Other people´s anthropologies. Ethnographic practice on the margins.. Cambridge.
  • HORÁKOVÁ, Hana. (2012). Kultura jako všelék. Praha: Sociologické nakladatelství.
  • Ulf Hannerz. (2010). ANTHROPOLOGY´S WORLD: life in a twenty-first-century discipline. Pluto Press.
  • Wertz, F. J. et al. (2011). Five Ways of Doing Qualitative Analysis: Phenomenological Psychology, Grounded Theory, Discourse Analysis, Narrative Research, and Intuitive Inquiry..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní antropologie minor (2019) Kategorie: Filozofie, teologie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní antropologie maior (2019) Kategorie: Filozofie, teologie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -