Předmět: Mobilita a migrace subsaharské Afriky

« Zpět
Název předmětu Mobilita a migrace subsaharské Afriky
Kód předmětu KSA/MMSAF
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mildnerová Kateřina, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Okruhy témat: 1. Migrace a mobilita - typologie, terminologie 2. Migrace v před-koloniálním období - transaharský a transatlantický obchod 3. Migrace a mobilita v koloniálním období I - rurální-urbánní migrace (v důsledku zavedení nucených prací), sezónní migrace. 4. Migrace a mobilita v koloniálním období II - problematika vnitřního vysídlení, sedentarizace nomádů, formování fixních kmenových identit, bantustány v JAR) 5. Historie a současnost africké diaspory v Americe a v Karibiku 6. Migrace a mobilita v postkoloniálním kontextu - základní přístupy a témata 7. Migrace, mobilita a globalizace v subsaharské Africe od 60. let 20. století 8. Vnitřní migrace v subsaharské Africe v důsledku etnických, politických, ekonomických a náboženských konfliktů 20. a 21. st. (konflikt v Sudánu, Rwandě, Čadu, DRK) 9. Migrační trasy Afričanů do Evropy v důsledku etnických, politických a náboženských konfliktů 2. poloviny 20. století 10. Ekonomická migrace Afričanů do Evropy v 2. polovině 20. století (Francie, Německo, Portugalsko) a selhání integrační politiky evropských států. 11. Současná imigrace Afričanů do Evropy - příčiny, důsledky, způsoby řešení na úrovni národních států a Evropské Unie (Eritrea, Nigérie, Libye) 12. Afričané v České republice (od 80. let 20. století po současnost) Studijní literatura Povinná Literatura: Bruijn, M. E. de; Dijk,R. A. van and Foeken, D. W. J. (eds.) 2001. Mobile Africa: changing patterns of movement in Africa and beyond. Leiden: Brill. Castles, S., and M. J. Miller 2009. The Age of Migration: International population movements in the modern world. Fourth revised and updated edition. Hampshire and New York: Palgrave Macmillan. Tienda, M., Findley, S. Tollman, S. and E. Preston-Whyte (eds.) 2006. Africa on the Move: African migration and urbanisation in comparative perspective. Johannesburg: Wits University Press. Doporučená literatura: Crush, J. 2000. Migrations Past: An Historical Overview of Cross-border Movement in Southern Africa, in D. A. McDonald (ed.) On Borders: Perspectives on International Migration in Southern Africa. New York: St. Martin's Press. Ferguson, J. 2006. Global Shadows: Africa in the Neoliberal World Order. Durham, N.C., London: Duke University Press. Hrbek, I. a kol. 1966. Dějiny Afriky. Praha: Svoboda. Reid, J. R. 2011. Dějiny moderní Afriky od roku 1800 po současnost. Praha: Grada. Whitehouse, B. 2007. Exile Knows No Dignity: African Transnational Migrants and the Anchoring of Identity, Anthropology. Brown University: Providence Rhode Island. Záhořík, J. 2012. Ohniska napětí v postkoloniální Africe. Praha: Karolinum.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Kurz se věnuje migraci v kontextu koloniální a post-koloniální historie Afriky s důrazem na současný vývoj. Kurz se zaměří na novodobou historii tří typů migrace: 1) vnitřní migrace obyvatelstva uvnitř afrického kontinentu (vnitrostátní a mezinárodní), 2) emigrace směrem do Evropy a Ameriky 3) imigrace směrem do Afriky. Bude nás zajímat způsob, jak se tyto typy migrace překrývají a přesahují (např. posun od migrace ke komerční nebo transnacionální mobilitě), jaké jsou v pozadí motivace, ideologie, stereotypy, kolektivní strategie a individuální trajektorie. Mobilita stejně jako migrace bude nahlížena v širším kontextu sociálních, politických a ekonomických procesů (sezónní, rurální-urbánní migrace, migrace za vzděláním, manželstvím či zaměstnáním, obchodní mobilita), a také proměn a rozvoje urbánního prostoru. Zvláštní přednáška bude věnována narativní perspektivě "stacionárních" v místě zakořeněných společností, skupin a jednotlivců, kteří z různých důvodů nemohou opustit místo, v němž žijí, a jichž se étos globalizace a neomezené mobility dotýká zprostředkovaně. Studenti se budou mít možnost seznámit také s problematikou současné migrace ze subsaharské Afriky do Evropy, jejími hlavními příčinami a důsledky v kontextu migrační (azylové a integrační) politiky jednotlivých evropských států, včetně České republiky.
osvojení si znalostí z oblasti migrace v kontextu koloniální a post-koloniální historie Afriky v širším kontextu sociálních, politických a ekonomických procesů.
Předpoklady
docházka na přednášky 75%

Hodnoticí metody a kritéria
Písemný test

1) docházka na přednášky 75% 2) písemný text
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní antropologie (2024) Kategorie: Filozofie, teologie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní antropologie (2019) Kategorie: Filozofie, teologie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -