Vyučující
|
-
Havlíček Jakub, Mgr. Ph.D.
-
Čermáková Eva, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Archeologie jako věda zkoumající hmotnou kulturu, její pozice v rámci kulturní antropologie a příbuzných věd, status pravěkých památek v ČR 2. Lovci a sběrači ? specifika hmotné kultury, vývoj kamenných industrií a jejich typologie, analogie k současným / historickým lovecko-sběračským kulturám (Austrálie, Tasmánie). 3. Mezolit ? změna ekonomické strategie a její reflexe v hmotné kultuře, trampsko-bezdomovecké analogie k mezolitickému využívání prostoru a problematika současných analogií. 4. Neolit ? usazení jako zásadní moment transformace a rozkvětu hmotné kultury, nové kategorie hmotné kultury a jejich postavení v rámci zemědělských kultur jako celku. 5. Eneolit ? počátky nomádské ho pastevectví a specifika materiální kultury nomádských skupin ve srovnání s kulturami usazenými. 6. Bronz ? nový materiál a nové kategorie hmotné kultury, počátky silnější sociální stratifikace a jejich reflexe na úrovni archeologického obrazu. 7. Halštat ? kontakty ?barbarské? Evropy s vyspělým Středomořím a vliv na materiální kulturu (import a nápodoba, inspirace ?barbarského vkusu?) 8. Latén ? unifikace Evropy pod kulturním příkrovem laténské kultury, nové kategorie hmotné kultury a jejich význam (mincovnictví a peněžní směna) 9. Řím ? šíření a reinterpretace římské kultury do ?barbarské Evropy?, způsoby přejímání cizích kulturních prvků a jejich nové postavení v rámci místních kultur 10. Doba stěhování národů ? synkretické jevy materiální kultury raného středověku, křesťanství a jiná náboženství / kulty a jejich projevy v materiální kultuře.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Domácí příprava na výuku
- 20 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 12 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 24 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Kurz se zabývá otázkami studia materiální kultury pravěku z hlediska kulturní antropologie. Poskytuje přehled kategorií materiální kultury, její vývoj a vypovídací hodnotu. Součástí kurzu jsou ukázky konkrétních pravěkých artefaktů, které se studenti naučí identifikovat a rámcově datovat.
Student je po úspěšném absolvování kurzu schopen demonstrovat znalost hlavních teoretických přístupů ke studiu materiální kultury, získá představu o vypovídacích schopnostech jednotlivých kategorií materiální kultury a její vztah k ostatním aspektům kultury.
|
Předpoklady
|
Bez předchozích předpokladů.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Schopnost přečíst a důkladně porozumět odbornému textu v anglickém jazyce. Studium literatury podle zadání, pravidelná aktivní účast na výuce.
|
Doporučená literatura
|
-
BAUDRILLARD, Jean:. The Consumer Society: Myths and Structures. London: SAGE, 1998..
-
BOURDIEU, Pierre:. Distinction: A Social Critique of the Judgment of Taste. Cambridge: Harvard University Press, 1984..
-
BUCHLI, Victor:. The material culture reader. Oxford: Berg, 2002..
-
CALEFATO, Patrizia:. The Clothed Body. Oxford: Berg, 2004..
-
CIERAAD, Irene (ed.):. At Home. An Anthropology of Domestic Space. New York: Syracuse University Press, 1999..
-
MAUSS, Marcel:. Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech. Praha: Sociologické nakladatelství, 1999..
-
MILLER, Daniel (ed.):. Acknowledging Consumption: A Review of New Studies Material Cultures. London: Routledge, 1995..
-
MILLER, Daniel (ed.):. Material Cultures. Why Some Things Matter. London: UCL Press, 1998..
-
SASSATELLI, Roberta:. Consumer Culture. History, Theory and Politics. London: SAGE, 2007..
-
WEINER, Annette B.:. Inalienable Possessions. The Paradox of Keeping-While-Giving. Berkeley: University of California Press, 1992..
-
WOODWARD, Ian:. Understanding Material Culture. London: SAGE, 2007..
|