Vyučující
|
-
Czarnecki Szczepan Pavel, Mgr.
-
Látal Martin, Mgr.
-
Horáková Hana, doc. PaedDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Zrod a ideové zdroje kulturní antropologie 2. Klasický evolucionismus 3. Difuzionismus 4. Funkcionalismus a strukturální funkcionalismus 5. Neoevolucionismus 6. Ekologická antropologie a kulturní materialismus 7. Strukturální antropologie 8. Symbolická a interpretativní antropologie 9. Kritická a postmoderní antropologie 10. Antropologie globalizovaného světa 11. Recentní antropologické trendy 12. Závěrečné shrnutí
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
- Domácí příprava na výuku
- 1 hodina za semestr
|
Výstupy z učení
|
Kurz představí dějiny sociální a kulturní antropologie jako vědy, jak se v euroamerickém kulturním okruhu rozvinula od konce 19. století. Kurz je koncipován tak, aby posluchačům poskytl jasnou představu o vývojových proměnách antropologického myšlení až k recentním vývojovým trendům. Předmětem kurzu bude výklad vývojových proměn sociální a kulturní antropologie, přičemž důraz bude kladen na hlavní zlomy, které poznamenaly současnou antropologii - reflektování koloniálních situací v šedesátých letech (sepětí antropologie a politiky), vliv francouzského neostrukturalismu (Foucault aj.) na antropologické myšlení v sedmdesátých letech, krize reprezentace a reflexivita (kritická antropologie osmdesátých let), vliv globalizace na předmět a metody sociální a kulturní antropologie (devadesátá léta až současnost).
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen demonstrovat komplexní znalost dějin sociální a kulturní antropologie: historii myšlenek, institucí, rozvoje antropologické metodologie, témat antropologického zájmu, včetně znalosti životního a odborného kontextu jednotlivých osobností - představitelů významných antropologických škol, směrů a paradigmat. Zároveň bude schopen - též na základě seminární práce s primární literaturou - k těmto poznatkům zaujímat analytický, kritický postoj, pojem kultura vnímat jako nekonstantní, historicky proměnlivou kategorii, a o vývoji kulturní antropologie jako vědy diskutovat.
|
Předpoklady
|
Vzhledem k tomu, že se jedná o základní a úvodní kurz, nejsou stanoveny žádné obecné předchozí předpoklady. Specifickým a doporučeným předpokladem je absolvování kurzu KSA - HAMY, a dobrá znalost anglického jazyka vítána.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Písemný test
Aktivní účast v hodině, plnění zadaných úkolů, studium vybrané základní literatury a systematická seminární práce, minimální průměrná 70% úspěšnost v závěrečném testu a úspěch u písemné zkoušky.
|
Doporučená literatura
|
-
BARTH, Fredrik. (2004). One Discipline, Four Ways. Cambridge.
-
ERICSON, Paul & MURPHY, Liam:. A History of Anthropological Theory. North York: University of Toronto Press, 2013..
-
Eriksen, Thomas Hylland and Finn Sivert Nielsen:. A History of Anthropology.
-
HARRIS, Marvin:. The Rise of Anthropological Theory. Oxford: Altamira Press, 2001..
-
KUKLICK, Henrika (ed.):. A New History of Anthropology. London: Blackwell 2007..
-
MOORE, Jerry D. (2012). Visions of Culture. Walnut Creek: Altamira, 2012.
-
PREISSOVÁ- KREJČÍ, Andrea & ŠOTOLA, Jaroslav. (2008). .: Kapitoly z historie antropologického myšlení. Interní studijní texty pro studenty kulturní a sociální antropologie. UPOL.
-
SOUKUP, Václav:. Dějiny antropologie. Praha: Karolinum, 2004..
-
STOCKING, George:. After Tylor. Madison: University of Wisconsin Press 1995..
-
STOCKING, George:. Victorian anthropology. New York/Toronto: The Free Press, Maxwell Macmillan 1987..
|