Ústředním tématem předmětu je člověk jako složitá a individuální bytost, se stránkami biologickou, psychickou, sociokulturní a spirituální, které jsou ve vzájemné interakci. Předmětem biologické antropologie je v souladu se Soukupovou definicí snaha o studium člověka v biosociokulturní perspektivě s důrazem na kulturologický přístup k poznatkům shromážděným přírodními vědami. Dnes je pozornost věnována zejména výzkumu fyziologických, biochemických, genetických a ekologických faktorů, které působí na variabilitu a morfologii lidského těla. V centru pozornosti proto stojí problematika role dědičnosti, přírodního výběru a vnějšího prostředí na proměnlivost organismu ve fylogenetickém a ontogenetickém vývoji člověka. Předmět poskytuje základní informace o fylogenetickém a zejména ontogenetickém vývoji člověka. Přináší klíčové informace o stavbě a funkci lidského těla a o metodách používaných v biologické antropologii. Seznamuje studenty se základy cytologie, molekulární biologie a humánní genetiky.
Po absolvování předmětu bude student ovládat historii biologie člověka a medicíny, základy cytologie, molekulární biologie a genetiky, a biologické základy ontogeneze člověka. Bude mít dostatečné informace o struktuře a funkcích lidského těla. Bude rozumět Le Bretonově koncepci lidského těla v kontextu modernity, interdiciplinárním souvislostem lidské výživy, sexuality a komunikace. Bude ovládat základy metodologie biologické antropologie. Bude rozumět aplikacím poznatků biologické antropologie ve vybraných oborech.
|
-
Odborné tuzemské i zahraniční časopisy k tématice biologické antropologie (Česká antropologie; American Journal of Human Biology; Annals of Human Biology; American Journal of Physical Antropology; Homo; Journal of Human Evolution)..
-
CICHÁ, Martina:. Biologická antropologie (učební text k distančnímu studiu). Olomouc: Hanex, 2011..
-
CICHÁ, Martina (ed.). (2014). Integrální antropologie. Praha: Triton.
-
DAWKINS, Richard:. Sobecký gen. Praha: Mladá fronta, 1998..
-
FIALOVÁ, Lydie, KOUBA, Petr, ŠPAČEK, Martin et al.:. Medicína v kontextu západního myšlení. Praha: Karolinum (Galén), 2008..
-
FLEGR, Jaroslav:. Evoluční biologie. Praha: Academia, 2005..
-
FOUTS, Roger, MILLS, Stephen Tukel:. Nejbližší příbuzní. Praha: Mladá fronta, 2000..
-
GOULD, Stephen Jay:. Jak neměřit člověka. Praha: Lidové noviny, 1998..
-
KLEIN, Richard G. The Human Career: Human Biological and Cultural Origins. Chicago: The University of Chicago Press, 2009..
-
LE BRETON, David:. Anthropologie du corp et modernité (Antropologie těla a modernita). Paris: Éditions Presses Universitaires de France, 2003..
-
MERKUNOVÁ, Alena, OREL, Miroslav:. Anatomie a fyziologie člověka pro humanitní obory. Praha: Grada, 2008..
-
RAK, Roman, MATYÁŠ, Václav, ŘÍHA, Zdeněk:. Biometrie a identita člověka ve forenzních a komerčních aplikacích. Praha: Grada, 2008..
-
SOUKUP, Martin:. Kultura. Biokulturologická perspektiva. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2011..
-
SOUKUP, Václav:. Dějiny antropologie. Praha: Karolinum, 2004..
-
ŠMAHEL, Zdeněk:. Příběh lidského rodu. Brno: Moravské zemské muzeum, 2005..
-
ŠMAHEL, Zdeněk:. Teorie, principy a metody auxologie. Praha: Karlova univerzita (Karolinum), 2001..
-
ŠMARDA, Jan:. Biologie pro psychology a pedagogy. 2 vyd. Praha: Portál, 2007..
-
VANČATA, Václav:. Evoluční antropologie (internetové skriptum). Praha: Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, 2005..
-
WOLPERT, Lewis:. Triumf embrya. Praha: Academia, 1994..
-
WRIGHT, Robert:. Morální zvíře. Praha: Lidové noviny, 1995..
|