Předmět: Základy horolezectví

« Zpět
Název předmětu Základy horolezectví
Kód předmětu KRL/ZAHO
Organizační forma výuky Terénní cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Petr Michal, Mgr.
  • Šebek Luděk, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Historie a vývojové trendy horolezeckého sportu Horolezecké disciplíny a terminologie Základy používání horolezeckého vybavení a postupy pro navazování, jištění a sestup slaněním Nejdůležitější návyky nutné pro komunikaci a bezpečnou spolupráci lezeckého družstva Praxe: lezení na umělé lezecké stěně a ve skalním terénu do pátého stupně obtížnosti podle klasifikace UIAA Bezpečné jištění spolulezce lanem vedeným přes horní kotvicí bod Výstup a sestup slaněním cestou v uvedeném obtížnostním stupni Bouldering a základy volby lezecké techniky podle sklonu a členitosti stěny Základy horolezecké topografie a názvosloví

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Pozorování, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Pracovní činnosti (dílny)
  • Domácí příprava na výuku - 28 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Student se obeznámí s horolezectvím a boulderingem jako sportovními aktivitami získávajícími v současnosti stále více na popularitě jak v rámci individuálního trávení volného času, tak coby součást školní výuky i nejrůznějších outdoorových kurzů a akcí pro různé typy skupin.
1. Student bude umět bezpečně jistit spolulezce, zvládne prakticky výstup do pátého stupně obtížnostní stupnice UIAA s horním jištěním, sebezajištění pro přípravu slanění a sestoupení slaněním. 2. Student bude znát a umět používat potřebnou terminologii, bude znát internetové a knižní informační zdroje a rozumět kulturním specifikům sportovního lezení a boulderingu. 3. Student bude znát bezpečnostní pravidla sportovního lezení a boulderingu.
Předpoklady
Nastudování základní uvedené literatury před kurzem se doporučuje coby možnost obeznámit se se základními filozofickými východisky horolezectví a také kvůli seznámení s obsáhlou technickou terminologií tohoto sportu.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Pro splnění zápočtových požadavků student: 1. bude aktivně participovat na praktické výuce 2. předvede znalosti a dovednosti potřebné k absolvování výstupu do pátého stupně škály UIAA při použití horního jištění 3. demonstruje technické dovednosti a praktické znalosti potřebné k sebezajištění, přípravě a sestupu slaněním 4. splní seminární úkoly na e-learningu 5. úspěšně zvládne písemný test.
Doporučená literatura
  • Baláš, J., Strejcová, B., & Vomáčko, L. (2008). Lezeme a šplháme. Praha: Grada.
  • Creasey, M., Shepherd, N., Banks, N., Gresham, N., & Wood, R. (2000). Horolezectví. Praha: Rebo Productions.
  • Hrušák, J., & Cuberek, R. (2012). Analýza a inovace záchranných technik v horolezectví [Bakalářská práce]. Olomouc: Univerzita Palackého, Fakulta tělesné kultury.
  • Johnston, T. (1995). Rock climbing basics. Mechanicsburg, PA: Stackpole Books.
  • Kuchař, R. (1967). Deset velkých stěn. Praha: Sportovní a turistické nakladatelství.
  • Schubert, P. (2011). Bezpečnost a riziko na skále a ledu. III. díl. Praha: Freytag & Berndt.
  • Vomáčko, L., & Boštíková, S. (2008). Lezení na umělých stěnách. Praha: Grada.
  • Záleský, P., & Šebek, L. (2011). Bouldering a jeho kulturní charakteristiky [Bakalářská práce]. Olomouc: Univerzita Palackého, Fakulta tělesné kultury.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Rekreologie - pedagogika volného času (2019) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Rekreologie (2016) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní