Vyučující
|
-
Schwartzhoffová Eva, Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Podnik a podnikání. Vymezení podnikatele, OSVČ, vlastník, manager- Druhy a právní formy podnikání (korporace). živnostenské podnikání Malá a střední podnikání v ČR. Rodinné podnikání. Start- up, crowdfundin. Sociální podnikání. Franchising jako způsob podnikání. Základní východiska podnikání, podnikatelský záměr- principy, zásady tvorby, osnova + rozpočet . Personální agenda podnikatele, pojištění odpovědnosti za zaměstnance. Podpory na zaměstnávání osob. Sociální a zdravotní pojištění podnikatele a jeho zaměstnanců. Průběh podnikatelské činnosti. Vztahy s úřady, bankami, FÚ, VZP, OSSZ. Podnikatelský plán, daně, účetní agenda. Podpora podnikání u nás. Instituce pro podnikatele. Hospodářská komora, podnikatelské asociace. Provozní aspekty podnikání.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Příprava na zkoušku
- 16 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 13 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 20 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je seznámení studentů se základními pojmy a termíny z oblasti živnostenského a obchodního, zejména malého a středního, podnikání. Veškeré aktivity, úkony procesy, které souvisí s každodenní podnikatelskou činností. Důraz je kladen na zvládnutí praktických dovedností podnikatelské praxe v konfrontaci s podnikatelskou veřejností a povinnostmi podnikatele vůči státu a dalším institucím.
Student po absolvování předmětu: 1)ovládá základní principy založení a vedení vlastní firmy 2) ví, jak si vyřídit živnostenské oprávnění a co vše k tomu potřebuje 3)zvládá jednání na úřadech spojeních s podnikáním (OSSZ, VZP, FÚ) 4)chápe principy vedení daňové evidence a placení daní z příjmů z podnikání 5) umí zařídit další záležitosti související s provozem své firmy. 6) znalost základních pojmů z oblasti malého a středního podnikání, rodinného podnikání, sociálního podnikání, podnikání start-upů, franchisingových konceptů.
|
Předpoklady
|
Absolvování předmětu Ekonomika a legislativa podnikání- studenti oboru Rekreologie Studenti ostatních oborů resp. absolventi jiných oborů a fakult jiných VŠ - znalost problematiky Živnostenského zákona, Zákona o obchodních korporacích, Zákoníku práce a Zákona o dani z příjmu .
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta
Účast ve výuce - 75 %- přednáška, max. dvě absence - seminář Prezentace zadaného tématu z oblasti provozních aspektů podnikání (bude prezentováno osobně a v Power pointové prezentaci v rámci semináře). Zkušební okruhy: 1. Podnikání, podnik, podnikatel,Předpoklady a bariéry pro podnikání. 2. Podnikání podle Živnostenského zákona. 3. Malé a střední podnikání u nás, rodinné podnikání. 4. Podnikatelský plán, podnikatelský rozpočet, zahájení podnikání. 5. Pracovně právní agenda podnikatele,výpočet mzdy. 6. Odvody na sociální a zdravotní pojištění. Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. 7. Instituce pro podnikatele, poradenská a kontrolní činnost. 8. Daně a místní poplatky. Daňová evidence a další operativní evidence vedená při podnikání. 9. Provozní záležitosti v podnikání. 10. Franchising.
|
Doporučená literatura
|
-
Schwartzhoffová, E. (2010). Podnikání v rekreologii. Olomouc: Univerzita Palackého.
-
Srpová, J., & Řehoř, V. (2010). Základy podnikání: teoretické poznatky, příklady a zkušenosti českých podnikatelů. Praha: Grada Publishing.
-
Veber, J., & Srpová, J. (2008). Podnikání malé a střední firmy. Praha: Grada.
|