Předmět: Pohybové aktivity v přírodě - Skialpinismus

« Zpět
Název předmětu Pohybové aktivity v přírodě - Skialpinismus
Kód předmětu KRL/PASK
Organizační forma výuky Přednáška + Kurz
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hoffmannová Jana, PhDr. Ph.D.
  • Šebek Luděk, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vybavení pro skialpinismus a freeride snowboarding se sněžnicemi 2. Chůze na lyžích a sněžnicích v alpském terénu 3. Freeriding - jízda na lyžích a snowboardu ve volném terénu 4. Sníh a procesy, které mají vliv na stabilitu sněhové pokrývky 5. Příprava a plánování zimní túry 6. Lavinové vyhledavače 7. Ostatní lavinové vybavení 8. Specifika první pomoci v zimních horách 9. Záchrana osob zasypaných lavinou 10.Realizace cvičné záchranné akce 11. Geografie 12. Osobnostní a sociální aspekty skialpinismu 13. Ekologické aspekty skialpinismu

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Pracovní činnosti (dílny), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
  • Účast na výuce - 64 hodin za semestr
Výstupy z učení
Student se v kurzu seznámení se skialpinismem jako součástí životního stylu a atraktivní lifestylovou aktivitou na pomezí lyžařského a horolezeckého sportu. Dostane se mu představení principiálního spojení sportovní aktivity s estetickou hodnotou pohybu ve velehorské krajině. Dílčím cílem kurzu je zdůraznění myšlenky udržitelnosti, kdy pestrost obsažených činností a dovedností, znalostí a schopností rozvíjených v praktickém výcviku se spojuje s šetrným přístupem vůči životnímu prostředí.
Student bude po absolvování kurzu: - mít osvojeny základní praktické dovednosti pro prevenci stržení lavinou a úrazů v horách - připraven prakticky použít poznatky o bezpečnosti vzhledem k proměnlivosti situací v zimních horách - ovládat základy výstupu a sjíždění na lyžích či sněžnicích a snowboardu ve volném alpském terénu - ovládat základy orientace v zimních horách - umět používat lavinové vybavení
Předpoklady
Pro zápis do KPZP4 je dominantně z bezpečnostních důvodů doporučeno absolvování předmětu Teorie rekreace v přírodě a kurzu pobytu v zimní přírodě 1 (KPZP1) nebo odpovídajícího lyžařského nebo snowboardového výcviku.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Didaktický test, Systematické pozorování studenta

1. Demonstrace zvládnutí základů výstupu a sjíždění v mírně obtížném alpském volném terénu 2. Aktivní účast na výcviku 3. Demonstrace základních dovedností a znalostí v oblasti lavinové prevence 4. Zpracování závěrečné zprávy shrnující vlastní zkušenost z kurzu o 500 slovech 5. Týmové zpracování a prezentace workshopu či přednášky na dohodnuté téma na kurzu (např. vybavení, meteorologie, geografie, zdravotní rizika, první pomoc,...)
Doporučená literatura
  • Bonatti, W., & Kýška, Š. (1967). Vrchy, moje vrchy. Bratislava: Šport.
  • Bonatti, W., & Marshall, R. (2001). The mountains of my life. New York, N.Y: The Modern Library.
  • Ďoubalík, P. (1998). Sněhové laviny. Dobrodruh, 1, 6-7.
  • Hejl, I. (1995). Nebezpečí v horách. Lysá n. L.: Alpy.
  • Messner, R. (1995). Třináct zrcadel mé duše. Praha: Brána.
  • Pohl, W., Schellhammer, Ch. (2004). Skialpinismus a Skitouring - základy skialpinismu.. Praha: Altituda.
  • Siegert, A. & Roehle, H. (1991). Skibergsteigen. Alpin-Lehrplan IV. Mnichov: BLV.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr