Předmět: Ekonomie sportu

« Zpět
Název předmětu Ekonomie sportu
Kód předmětu KRL/EKOSP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hobza Vladimír, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Začlenění sportu v kinantropologickém systému tělesné kultury. Ekonomická struktura tělesné kultury, začlenění spotu v národním hospodářství. Ekonomické vztahy mezi hospodářstvím a sportem. Segmentový model sportovního odvětví. 2. Institucionální a organizační začlenění sportu v České republice a EU. Klíčové oblasti institucionálního rámce. Subjekty působící ve sportu a jejich ekonomická charakteristika. 3. Obecné aspekty financování sportu z veřejných a soukromých zdrojů. Zdroje financování sportu a jejich příjemci. Specifické faktory financování - státní, municipální a soukromé zdroje. 4. Mikroekonomické aspekty sportu. Poptávka a nabídka sportovních produktů a služeb. Preference a užitek. Důchodový a substituční efekt ve sportu. Externality a produkční funkce. Mikroekonomická analýza výnosů a nákladů, bod zvratu. Mezní veličiny. Dobrovolnictví a sport z hlediska mikroekonomiky. 5. Makroekonomické aspekty sportu v rámci národního hospodářství. Agregátní poptávka a agregátní nabídka. Podíl sportu na HDP. Makroekonomické aspekty sportu. Sport a magický čtyřúhelník. 6. Modelové řešení ekonomických dopadů sportu. Obecný input-output model ve sportu. Specifikace vstupů a výstupů. Ekonomické a ekonomicko-externalitní výstupy. Multiplikační a akcelerační efekt v modelu sportu. 7. Vyhodnocování ekonomických přínosů sportu. Interdisciplinární model financování sportu. Vyhodnocení komplexu ekonomických a externalitních výsledků. Ekonomicky přímo měřitelné multiplikační faktory sportu. Externalitní multiplikační faktory sportu. 8. Externality a sport. Sport, veřejné statky a jejich charakteristika. Pozitivní a negativní externality, jejich specifika. 9. Veřejné výdajové programy ve sportu a tělovýchově a jejich možné hodnocení. Veřejné výdajové programy uplatňované ve státní správě a samosprávě. Grantová politika ve sportu. Hodnocení hospodárnosti, efektivnosti a účinnosti výdajových programů. Metody nákladově užitkové. Programové financování ve sportu. 10. Alternativní přístupy k financování sportovní infrastruktury municipalit. Koncepční rozhodování o míře institucionální a neinstitucionální podpory sportu - výdajová flexibilita. Nová terminologie. Rozlišení grantové podpory a grantové politiky a jejich význam. 11. Případové studie z praxe.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 13 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 22 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět představuje vybrané základní ekonomické aspekty tělesné výchovy, sportu a pohybové rekreace z hlediska institucionálního, mikroekonomického, makroekonomického a veřejné ekonomie. Řeší i vybrané regionální a komunální ekonomické aspekty spojené s kultivací území, které ovlivňují investiční aktivity doprovázející rozvoj všech tří složek tělesné kultury, nejvýznamněji sportu, a rozvíjí pohled na sport z hlediska miko a makroekonomických aspektů a obecných ekonomických zákonitostí sportovních subjektů a dotační politiky.
Po absolvování tohoto předmětu student: - rozumí základním ekonomickým souvislostem a vztahům ve sportovních organizacích; - rozumí rozhodujícím aktivitám (hlavní a vedlejší činnost) nepodnikatelských subjektů; - dokáže ekonomicky interpretovat dosažené výsledky a užitky (externality); - umí rozlišit krizové ekonomické stavy subjektu; - dovede stanovit opatření k efektivnímu řízení neziskově orientovaného subjektu; - rozumí programové grantové politice ve sportu.
Předpoklady
Předmět navazuje na znalosti z oblasti ekonomie a managemetu především v neziskově orientovaných společnostech.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zvládnutí zkušebního testu, oveřujícího komplexní orientaci studenta ve všech oblastech ekonomie sportu, vč. zásad programově řízené grantové politiky.
Doporučená literatura
  • Andreff, W. (2006). Handbook on the economics of sport. Cheltenham: Edward Elgar.
  • Downward, P., Dawson, A., Dejonghe, T. (2009). Sports economics. Oxford, UK.
  • Hobza, V. (2006). Základy ekonomie sportu. Praha, EKOPRESS.
  • Hodaň B., Hobza, V. (2010). Financování tělesné kultury jako složky občanské společnosti. Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Howard, Crompton. (2004). Financing Sport. Morgantown : Fitness Information Technology.
  • Wilson, R. (2011). Managing sport finance. London ; New York, N.Y.: Routledge.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr