Předmět: Francouzsky psaná literatura v Latinské Americe

« Zpět
Název předmětu Francouzsky psaná literatura v Latinské Americe
Kód předmětu KRF/FRLIT
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Francouzština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Voždová Marie, doc. PhDr. Ph.D.
  • Křeháčková Kristýna, Mgr.
Obsah předmětu
1. Koexistence jinojazyčných literatur v prostředí Latinské Ameriky na pozadí politických, společenských a kulturních proměn. 2. Charakteristika francouzské literatury jako minoritní literární produkce oblasti Latinské Ameriky. 3. Specifika tvorby frankofonních autorů v americkém prostředí a umělecké ztvárnění politické reality v jejich dílech. 4. Publicistický styl próz Alexe Maye jako platforma sociální a environmentální devastace Francouzské Guyany. 5. Držitel Goncourtovy ceny Patrick Chamoiseau a lingvopolitické motivy v jeho generační epopeji Texaco, věnované Martiniku. 6. Kreolština jako nositel identity v díle Raphaela Confianta, bojovníka za suverenitu Martiniku. 7. Hnutí za nezávislost Martiniku, karibská kulturní politika a kulturně-politické aktivity spisovatele Jeana Bernabé. 8. Sen o návratu ke kořenům rodu versus realita života v exilu jako omniprezetní motivy autobiografických próz Danyho Laferriera. 9. Problematika vyrovnání se s koloniálním dědictvím, diktátorským režimem a multikulturní společností v díle haitské autorky Kettly Mars. 10. Boj za práva imigrantů v USA a politickou svobodu jedince na rodném Haiti prizmatem díla Edwidge Danticat . 11. Varice motivu cesty v díle Louise-Philippa Dalemberta, světoběžníka haitského původu a bojovníka za lidská práva. 12. Sociální a etnická problematika v díle Elvire Maurouard. 13. Diverzita ztvárnění motivu iniciační cesty ženských hrdinek v dílech spisovatelek z Guadeloupe (Maryse Condé, Gisele Pineau), a Haiti (Évelyne Trouillot, Fabienne Pasquet, Marie-Célie Agnant, Emmelie Prophete, Yanick Lahens).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Účast na výuce - 25 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 100 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit posluchače s dějinami francouzsky psané literatury v oblasti Latinské Ameriky, jejími hlavními představiteli a jejich páteřními díly.
1. Pochopení zákonitostí koexistence jinojazyčných literatur v prostředí Latinské Ameriky na pozadí společenských a kulturních událostí. 2. Prohloubení schopnosti pracovat s literární terminologií. 3. Rozvinutí schopnosti odborné polemiky. 4. Zdokonalení dovednosti interpretovat text jako významovou strukturu.
Předpoklady
Žádné.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

1. Pravidelná docházka a aktivní účast na přednáškách a seminářích. 2. Příprava na každou hodinu, znalost analyzovaného textu. U zkoušky se prověřuje orientace v literární historii dané oblasti Latinské Ameriky. Důraz je kladen na znalost probíraných frankofonních autorů a jejich výběrových děl.
Doporučená literatura
  • Burac, Maurice. (1994). Guadeloupe, Martinique et Guyane dans le monde américain. Paris: Karthala.
  • Confortes, Claude. (2000). Répertoire du théâtre contemporain de langue française. Paris: Nathan.
  • Dalembert, Louis-Philippe, Trouillot, Lyonel. (2010). Haiti une traversée littéraire. Paris: Editions Philippe Rey.
  • Delince, Kern. (1993). Les Forces politiques en Haiti. Manuel d´histoire contemporaine. Paris: Karthala.
  • Fryčer, Jaroslav (ed.). (2002). Slovník francouzsky píšících spisovatelů. Praha: Libri.
  • Ghinelli, Paola. (2005). Archipels littéraires, mémoire d´encrier. Montréal: Mémoire d´Encrier.
  • Gouraige, Ghislain. (2003). Histoire de la littérature haitienne. Paris: Slatkine Reprints.
  • Hurbon, Laënnec. (2001). Pour une sociologie d´Haiti au XXIe siecle. La démocratie introuvable. Paris: Karthala.
  • Makward, Christiane, P., Cottenet-Hage, Madeleine. (1996). Dictionnaire littéraire des femmes de la langue française de Marie de France a Marie NDiaye. Paris: Karthala.
  • Ménard, Nadeve. (2011). Écrits d´Haiti. Perspectives sur la littérature haitienne contemporaine (1986-2006). Paris: Karthala.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr