Vyučující
|
-
Švára Ondřej, Mgr.
-
Coufalová Bronislava, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Obsah (témata): - činnost obhájce ve fázi před zahájením trestního stíhání (převzetí obhajoby, porada s klientem, podání vysvětlení, zadržení podezřelého, domovní prohlídka aj.) - zahájení trestního stíhání (stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání aj.) - výslech obviněného v přípravném řízení (rozhodnutí o využití práva odepřít výpověď, doznání, spolupracující obviněný, příprava výpovědi aj.) - vazba (obhajoba u vazebního zasedání; nezbytné informace pro klienta, jeho příbuzné a další praktické aspekty související s vazbou obviněného, žádost o propuštění z vazby); - výslech svědka v přípravném řízení (příprava otázek, výslech svědka advokátem aj.) - skončení vyšetřování (návrh na doplnění dokazování, návrh na zastavení trestního stíhání, návrh na předběžné projednání obžaloby aj.) - odklony v trestním řízení (zejména podmíněné zastavení trestního stíhání) - sjednávání dohody o vině a trestu - obhajoba u hlavního líčení (vyjádření k obžalobě, prohlášení viny, závěrečná řeč aj.) - odvolání v trestní věci včetně veřejného zasedání u odvolacího soudu - obhajoba ve vykonávacím řízení (výkon trestu odnětí svobody, žádost o podmíněné propuštění aj.)
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Předmět je určen pro studenty, kteří mají hlubší zájem o trestní právo a zvažují, že budou po ukončení studia vykonávat advokacii včetně obhajoby v trestních věcech. Výuka bude zaměřena na činnost obhájce v jednotlivých fázích trestního řízení a bude orientována jednoznačně prakticky. V rámci výuky studenti vypracují základní procesní podání činěná obhajobou (např. stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání, odvolání, žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody apod.), seznámí se s reálným průběhem jednotlivých úkonů trestního řízení (např. domovní prohlídka, vazební zasedání apod.) a prodiskutují aspekty trestního řízení, které ze zákona nevyčtou (např. volba strategie obhajoby, příprava otázek na svědka, vyhledávání důkazů obhájcem apod.). Absolvování předmětu studentům pomůže prohloubit znalosti zejména trestního práva procesního, osvojit si základní dovednosti nezbytné pro výkon povolání obhájce a učinit rozhodnutí o budoucím profesním působení. Podmínkou absolvování předmětu je domácí příprava, a následné aktivní zapojení studentů do výuky. Výuka bude probíhat tím způsobem, že vyučující studentům v dostatečném časovém předstihu před seminářem zašle podklady spolu se zadáním úkolu, jehož řešení studenti vyučujícímu zašlou zpět ještě před konáním semináře. Na semináři pak budou diskutována jednotlivá řešení (např. před seminářem na téma zahájení trestního stíhání vyučující zašle studentům usnesení o zahájení trestního stíhání s tím, že studenti připraví a vyučujícímu zašlou zpět stížnost proti tomuto usnesení; na semináři pak budou jednotlivé stížnosti prodiskutovány a zhodnoceny).
Absolvováním předmětu studenti získají hlubší znalosti zejména trestního práva procesního a osvojí si základní dovednosti nezbytné pro výkon povolání obhájce.
|
Předpoklady
|
Zápis do tohoto předmětu je možný až po splnění předmětu MTRP2.
KPT/MTRP2
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Předmět bude zakončen zápočtem.
|
Doporučená literatura
|
-
Fenyk, J., Císařová, D., Gřivna, T. a kol. (2019). Trestní právo procesní 7. vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR.
-
Ščerba, F. a kol. (2022). Trestní zákoník. Komentář. 1. vydání. Praha: C. H. Beck.
-
Vantuch, P. (2019). Trestní řízení z pohledu obhajoby. 2. vydání. Praha: C. H. Beck.
|