Vyučující
|
-
Šišková Naděžda, doc. et doc. JUDr. Ph.D.
-
Měšťánková Petra, Mgr. Ph.D.
-
Filipec Ondřej, Mgr. et Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Obsah (témata): 1. EU jako společenství liberálně demokratických států: koncept liberální a neliberální demokracie 2. Koncept právního státu. Definice "rule of law" a jeho strukturální elementy. Evropský unijní koncept právního státu a jeho význam pro fungování EU a prosazování cílů Unie. 3. Problémy demokracie v členských státech EU - institucionální rámec se zaměřením na vztahy mezi exekutivou a legislativou 4. Problémy demokracie v členských státech EU - političtí aktéři, populismus 5. Problémy demokracie v členských státech EU - odpovědnost a právní stát 6. Právní nástroje pro ochranu zásad právního státu ( čl.7 SEU, čl. 258 SFEU, Sdělení EK "Nový postup EU pro posílení právního státu). Případové studie. 7. Demokratický deficit Evropské unie 8. Participace občanů v EU: Evropský parlament, evropská referenda, Evropská občanská iniciativa 9. Demokracie v EU a její vnější dimenze I: podmínečnost členství v EU a politika rozšiřování (jihoevropské, středo a východoevropské státy) 10. Demokracie v EU a její vnější dimenze II: dopad přístupového procesu do EU na demokratizaci v současných kandidátských zemích (západní Balkán, Turecko) 11. Hodnotová dimenze politiky sousedství EU: Východní partnerství a Unie pro Středomoří 12. Sankční mechanismy (na universální a regionální úrovni) a Magnitského akt jako odpověď mezinárodního a evropského práva na porušení zásad právního státu
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je seznámit studenty se současnými problémy demokratického vládnutí v?Evropské unii. Představí hodnotovou dimenzi evropské integrace a Evropskou unii jako společenství liberálně demokratických států. Pozornost bude věnována jak vnitřním, tak vnějším aspektům demokratické dimenze institucionální struktury a politik EU. Vnitřní aspekty se zaměří na problematiku demokracie na úrovni členských států, tj. na?problémy autokratizace některých členských států a nástroje Evropské unie a Rady Evropy, které byly ustaveny pro řešení porušování liberálně demokratických hodnot EU. Dále na problematiku demokratického deficitu a participaci občanů ve struktuře EU. Vnější dimenze se zaměří na strategie a nástroje šíření demokratických hodnot za hranicemi EU.
Po absolvování tohoto předmětu budou posluchači umět identifikovat klíčové problémy demokracie v rámci EU, jak na úrovni členských států, tak na nadnárodní úrovni. Seznámí se blíže s mechanismy EU a dalších mezinárodních organizací pro ochranu právního státu.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Pro získání kolokvia je nezbytná účast na seminářích ve stanoveném rozsahu, aktivní práce v seminářích a absolvování závěrečného písemného testu.
|
Doporučená literatura
|
-
Ágh, A. (2019). Declining Democracy in East-Central Europe. Edward Elgar.
-
Maravall, José María, Przeworski, José María. (2003). Democracy and the rule of law. New York: CUP.
-
Mather, J. (2006). Legitimating the European Union: aspirations, inputs and performance. Basingstoke. New York, N.Y. : Palgrave Macmillan.
-
Pítrová, L. (2015). Rule of law and mechanisms of its protection : Czech perspective.. Passau : Science a New Media.
-
Šišková, N. a kol. (2012). Lisabonská smlouva a její dopady na evropské, mezinárodní a vnitrostátní právo členských států. Leges, Praha.
-
Šišková, N. (2018). Aktuální právní nástroje EU k posílení právního státu, Právní rádce 12/2018, s. 56-60.. Právní rádce 12/2018.
-
Šišková, N. (2019). The EU Concept of the Rule of Law and the Procedures de lege lata and de lege ferenda. International and Comparative Law Review.
|