Předmět: Fyziologie 1

« Zpět
Název předmětu Fyziologie 1
Kód předmětu KPK/FYZF1
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Botek Michal, doc. PhDr. Ph.D.
  • Jakubec Aleš, RNDr. Ph.D.
  • Klimešová Iva, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Buňka, buněčné organely, vlastnosti buněčné membrány. 2. Metabolismus (exergonické a exergonická reakce, anabolismus a katabolismus, jednotky energie, spalné teplo, energetický ekvivalent, respirační kvocient, enzymy, kofaktory, koenzymy, makroergní fosfáty, respirační řetězec, přímá a nepřímá kalorimetrie). 3. Bazální metabolismus, klidová energetická potřeba, MET. 4. Glykolýza, aerobní fosforylace (Krebsův cyklus), metabolismus kyseliny mléčné. 5. Tuky a jejich metabolismus. Čerpání energie z tuků při tělesné práci. 6. Bílkoviny a jejich metabolismus. Čerpání energie z bílkovin při tělesné práci. 7. Látkové (humorální) řízení organismu, rozdělení hormonů podle chemické struktury, řízení činnosti endokrinních žláz, poruchy funkce endokrinních žláz. 8. Hormony hypotalamu a adenohypofýzy. 9. Hormony neurohypofýzy. 10. Hormony dřeně nadledvin. 11. Hormony kůry nadledvin v klidu a při tělesné práci. 12. Hormony štítné žlázy a příštítných tělísek v klidu a při tělesné práci. 13. Hormony slinivky břišní v klidu a při tělesné práci. 14. Mužské a ženské pohlavní hormony. 15. Homeostáza a její udržování. 16. Vylučovací systém a jeho řízení.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Laborování
  • Účast na výuce - 39 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 15 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními fyziologickými procesy probíhajícími v organismu na buněčné úrovni. Studenti jsou dále seznámeni s obecnými principy fyziologie přeměny energií, řízení homeostázy organismu a neuro-humorálními regulacemi organismu.
Student po absolvování předmětu: 1) umí popsat látkovou přeměnu na buněčné úrovní, 2) zná neuro-humorální regulaci organismu, 3) zná žlázy s vnitřní sekrecí a umí popsat funkci jednotlivých hormonů.
Předpoklady
Předpokladem pro absolvování předmětu jsou znalosti biologie člověka na středoškolské úrovni a základní znalosti organické chemie a fyziky.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test

Aktivní účast na výuce a absolvování zápočtového testu. Konečné znalosti jsou ověřovány při komplexní zkoušce z navazujícího předmětu KPK/FYZF2.
Doporučená literatura
  • Ganong, W. F., Herget, J., Blažek, T., & Herget, J. (1995). Přehled lékařské fyziologie. Jinočany: H&H.
  • Králíček, P. (2011). Úvod do speciální neurofyziologie. Praha : Galén.
  • Rokyta, R. et al. (2000). Fyziologie. Praha: ISV.
  • Silbernagl, S., Despopoulos, A., Trávníčková, E., Gay, R., & Rothenburger, A. Atlas fyziologie člověka.
  • Trojan, S. (2003). Lékařská fyziologie. Praha: Grada Publishing.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2020) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2016) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní