Předmět: Metodologie hudební vědy

« Zpět
Název předmětu Metodologie hudební vědy
Kód předmětu KMU/SZZK2
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
Předmět státní závěrečné zkoušky, jejíž podrobnější okruhy jsou uvedeny na webové stránce katedry muzikologie. Předpokládá se samostatná domácí příprava studenta. Absolvování zkoušky je nezbytnou podmínkou pro řádné ukončení studia.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Domácí příprava na výuku - 150 hodin za semestr
Výstupy z učení
Metodologie hudební vědy je předmětem státní závěrečné zkoušky, jejímž cílem je prověřit získané vědomosti a dovednosti studenta hudební vědy magisterského studijního programu.
Student teoreticky ovládá metodologii hudební vědy a je schopen uplatnit své vzdělání v praxi. Absolvování předmětu/zkoušky je nezbytnou podmínkou pro řádné ukončení studia oboru a tvoří součást závěrečných zkoušek k získání vysokoškolského vzdělání v oboru muzikologie.
Předpoklady
Úspěšné uzavření příslušného studijního bloku a získání všech požadovaných dílčích atestací.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Předmět státní závěrečné zkoušky, jejíž podrobnější okruhy jsou uvedeny na webové stránce katedry muzikologie. Předpokládá se samostatná domácí příprava studenta. 1) Teorie vědy (koncepce Kuhna, Poppera, Kvasze, Lakatose, postpozitivismus, postmoderní přístup) 2) Problematika taxonomie umění 3) Fenomén hudebního díla 4) Impulsy pro hudební vědu z oblasti sémiotiky, obecné lingvistiky, teorie komunikace. 5) Paradigmatické inovace hudebně vědeckého myšlení ve 20. století (uplatnění fenomenologie, strukturalismu, poststrukturalismu) 6) Hudební kultura a společnost (recepce hudby, estetika jako program, masmédia, politická determinace, fenomén revoluce) 7) Metodologické aspekty hudební analýzy (tradiční přístupy versus Schenkerova analýza, analýza Forteho) 8) Hudebně psychologický výzkum 9) Hudebně sociologický výzkum 10) Dahlhausova metoda historiografického zkoumání 11) Induktivní metoda historiografického zkoumání (Karl Popper)
Doporučená literatura
  • Černý, M. K. (1998). Kapitoly z metodologie hudební vědy. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého.
  • Lébl, V., & Poledňák, I. (1988). Hudební věda: historie a teorie oboru, jeho světový a český vývoj. Praha: Státní pedagogické nakladatelství.
  • Poledňák, I., & Fukač, J. (2005). Úvod do studia hudební vědy. Olomouc: Univerzita Palackého.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr