Předmět: Religionistika a spiritualita současných mimokřesťanských náboženství

« Zpět
Název předmětu Religionistika a spiritualita současných mimokřesťanských náboženství
Kód předmětu KMS/PSMIM
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Franc Jaroslav, doc. Mgr. Th.D.
Obsah předmětu
1. Náboženství a spiritalita v evropském kontextu 2. Náboženství a spiritualita : aneb kdo s koho? 3. Náboženství a situace moderního člověka 4. Základní typologie a charakteristika náboženstvím, nových náboženství a spiritualit 5. Vybrané typologie současných mimokřesťanských náboženství 6. Konfliktní charakteristika současných mimokřesťanských náboženství 7. Atraktivní charakteristiky současných mimokřesťanských náboženství 8. Vybrané kapitoly ze spirituality současných mimokřesťanských náboženství 9. Proces denominalizace : Jak se z nového náboženství stane tolerovaná náboženská skupina 10. Radikalizace a zánik nových náboženských hnutí 11. Nová náboženská pedagogika současných mimokřesťanských náboženství 12. Členové nových náboženských hnutí a jejich okolí 13. Základní orientace na české scéně nových náboženských hnutí 14. Nová náboženská hnutí v České republice 15. Starobylá náboženství v novém kontextu : buddhismus

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je uvedení studenta do problematiky náboženského pluralismu, mezináboženského dialogu a interakce spiritualit v kontextu pomáhajících profesí. Vědecké přístupy ke zkoumání náboženských jevů. Přehled hlavních světových náboženství. Základní charakteristika novodobé religiozity. Nová náboženská hnutí a sekty. Rozsah výuky je rozvržen do tří základních tematických bloků: dějiny a metoda oboru, hlavní světová náboženství, nová náboženská hnutí a sekty. Seznámení s kontextem náboženských spiritualit, spirituální zkušenost v globálním světě (nová náboženská komunikace postmoderny) a interakce náboženských zkušeností (evropské poznávání nekřesťanských spirituálních center, vznik misijních center světových náboženství v Evropě a návraty polyteizmu v Evropě a Americe v druhé polovině 20. století) Systematické poznání jednotlivých náboženských spiritualit, přehled spiritualit jednotlivých světových náboženství a konkrétní projevy iniciace do spirituální zkušenosti a srovnání náboženské pedagogiky jednotlivých světových náboženství Mezináboženský dialog jako součást náboženských spiritualit, metody náboženského dialogu a vzájemné obohacení spirituální zkušeností, dialog křesťanských a nekřesťanských spiritualit Orientace na poli současných náboženských spiritualit a v oblasti náboženských zkušeností.

Předpoklady
Na studenty nejsou kladeny specifické požadavky.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Schopnot porozumět odbornému textu. Aktivní účast ve výuce.
Doporučená literatura
  • Küng, Hans. Po stopách světových náboženství.. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2006.
  • Partridge, C. (ed.). (2004). Encyclopedia of new religions : new religious movements, sects and alternative spiritualities. Oxford: Lion Pub.
  • Partridge, C. H., Vojtíšek, Z., & Vojtíšek, Z. (2006). Encyklopedie nových náboženství: nová náboženská hnutí, sekty a alternativní spiritualita. Praha: Euromedia Group - Knižní klub.
  • VOJŤÍŠEK, Z. Nová náboženská hnutí a kolektivní násilí.
  • VOJTÍŠEK, Zdeněk. (2004). Encyklopedie náboženských směrů a hnutí v České republice: náboženství, církve, sekty, duchovní společenství.. Praha: Portál.
  • VOJTÍŠEK, Zdeněk. (2007). Nová náboženská hnutí a jak jim porozumět. Praha.
  • WAARDDENBURG, Jacques. (1997). Bohové zblízka : systematický úvod do religionistiky.. Masarykova univerzita & nakladatelství Georgetown : Brno.
  • Wilfred, Cantwell Smith. The Meaning and End of Religion. Minneapolis: Fortress Press, 1991.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr