Vyučující
|
-
Danihelková Ester, Ing.
-
Doležel Jakub, Mgr. Th.D.
|
Obsah předmětu
|
Chudinská disciplinarizace 16./17. století Sociální úsilí občanských společností Pauperismus a sociální otázka 19. století Raně socialistické projekty 19. století Křesťanské probuzenectví a sociální praxe Nové metody disciplinarizace chudých: Jeremy Bentham Veřejná chudinská péče ve Francii Joseph Marie Gérando: návštěvníci chudých Nový chudinský zákon 1834 Charity Organisasions Society Hnutí settlementu Česká linie sociální práce do roku 1948
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je poskytnout strukturovaný výklad společenských procesů, konceptů a opatření sociální pomoci sociálně ohroženým skupinám obyvatelstva v Evropě od 17. do přelomu 19. a 20. století jako předpoklady dalšího vývoje profesionalizace sociální práce ve 20. století. Nad rámec evropské perspektivy a uvedeného časového rozpětí zahrnuje výklad také vývoj oboru v Československu mezi světovými válkami.
Historické bádání o vývoji sociální práce je způsob, jak popsat, jak a odkud sociální práce vyrůstá, jak se vyvíjela v proběhu dějin a kde se nachází nyní. Historické poznatky jsou také důležité pro posilování identifikace sociálních pracovníků se svou profesí a pro ukotvení základních hodnot a cílů profese. Je to jeden z klíčových faktorů zvyšování prestiže sociální práce jako profese a způsobů, jak ji prezentovat veřejnosti.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Esej, Písemný test
1. Absolvovat kontrolní test (Moodle test) v průběhu semestru 2. odevzdat (Moodle úkol) závěrečný esej (formální struktura; min. 3600 znaků bez mezer; citované zdroje) zpracovanou individuálně (min. 3600 znaků bez mezer) nebo v účelné skupině (min. 6000 znaků bez mezer) Kontrolní test čerpá z: Matoušek, O., Šustová, J. Vývoj sociální práce jako oboru v západním světě. In Matoušek, O. a kol. Základy sociální práce. Praha: Portál, 2001, s. 83-108 Doležel, J. Sociální práce do počátku novověku. In Matoušek, O. a kol. (ed.), Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013, s. 179-185 Doležel, J., Matoušek, O. Sociální práce od reformace do 19. století. In Matoušek, O. a kol. (ed.), Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013, s. 185-189 Matoušek, O., Doležel, J. Domácí historie sociální práce. In Matoušek, O. a kol. (ed.), Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013, s. 195-199 Kodymová, Pavla, Historie české sociální práce v letech 1918-1948. Praha: Karolinum, 2013. Závěrečný esej (alternativně): Identifikujte libovolnou paralelu současných trendů v sociální práci a sociální politice v historickém vývoji programů a aktivit sociální pomoci a náležitě ji zdůvodněte. Nebo Identifikujte libovolnou událost/osobnost/ideu/program dějin sociální pomoci, která představuje výzvu/inspiraci pro současnou podobu sociální práce (v praxi, ve vzdělávání nebo ve výzkumu). Inspirativnost náležitě zdůvodněte.
|
Doporučená literatura
|
-
Brnula, Kodymová, Krakešová. (2019). Sociální kliniky: Z dějin sociální práce a sociálního školství. Praha.
-
Janák, Dušan. (2011). Kapitoly z dějin sociální práce. Opava.
-
Müller, W. C. (1988). Wie Helfen zum Beruf wurde. Band 1: Eine Methodengeschichte der Sozialarbeit 1883-1945. Weinheim-Basel: Beltz Verlag.
-
Payne, M. (2005). The Origins of Social Work: Continuity and Change. Palgrave Macmillan.
-
Wendt, W. R. (2008). Geschichte der Sozialen Arbeit 1: Die Gesellschaft vor der sozialen Frage. Stuttgart: Lucius&Lucius.
-
Woodroofe, K. (1971). From Charity to Social Work in England and the United States. University of Toronto Press.
|