Předmět: Propedeutika diplomatiky

« Zpět
Název předmětu Propedeutika diplomatiky
Kód předmětu KHI/YPD
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Kalous Antonín, doc. Mgr. M.A., Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Témata přednášek 1. Diplomatika jako jedna z pomocných věd historických a její dějiny ve světovém měřítku, základní edice diplomatického materiálu, rozdíl mezi diplomatářem a regesty. 2. Papežská a císařská diplomatika. Edice bohemikálního diplomatického materiálu pocházejícího z vatikánských archívů (Monumenta Vaticana, Nunciatury, Akta Kongregace pro šíření víry). 3. Dějiny české diplomatiky a nejdůležitější edice bohemikálního diplomatického materiálu (CDM, Českomoravská regesta, CDB, Václavská regesta). 4. Rozdělení diplomatického materiálu podle obsahově právního charakteru písemnosti I. - listiny, mandáty, listy, aktový materiál. Další specializované edice listin a listů spojené s českým prostředím. 5. Rozdělení diplomatického materiálu podle obsahově právního charakteru písemnosti II. - úřední knihy. Edice úředních knih spojené s českým prostředím (zejména edice zemských a dvorských desk, urbářů a katastrů). 6. Rozdělení diplomatického materiálu dle způsobu vyhotovení - originál, koncept, opis. Edice spojené s písemnostmi městské správy v Čechách a na Moravě (diplomatáře a regestáře spojené s městy v našich zemích, soupisy a edice městských knih). 7. Falza - stará, nová, kancelářská. Zpadělané listiny. Edice spojené s písemnostmi patrimoniální správy v Čechách a na Moravě (soupisy pozemkových knih, edice knih účtů). 8. Osoby spojené s vydáním listin. Kancelář a její činnost. Vztah mezi právním pořízením a jeho písemnou fixací. Edice spojené s písemnostmi církevní správy v Čechách a na Moravě (libri erectionum, libri confirmationum diplomatáře klášterů, písemnosti inkvizice, soupisy poddaných podle víry.) 9. Vnější znaky listin, mandátů a listů. Edice bohemikálních písemností raného novověku. 10. Vnitřní znaky písemností včetně částí listiny. Příprava edice, její části. Tvorba regestu. 11. Česká diplomatika do roku 1198 - základní rysy vývoje. 12. Česká diplomatika v letech 1198-1419 - základní rysy vývoje. 13. Česká diplomatika 1419-1526 - základní rysy vývoje.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Pozorování
  • Příprava na zkoušku - 26 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je posluchači dát nejdůležitější přehled o diplomatice jako pomocné vědě historické a seznámit jej se základními pojmy, metodami a poznatky, k nimž obor dospěl. Větší prostor bude věnován rozdělení diplomatického materiálu, jeho vnějším a vnitřním znakům, jen základní pozornost a rámcové informace přinesou přednášky o papežské a císařské diplomatice. Nedílnou součástí bude seznámení s edicemi různých typů diplomatického materiálu a edičními zásadami, které jsou užívány.
Posluchač se orientuje v terminologii a základní problematice diplomatiky, zná typy diplomatického materiálu vnější i vnitřní znaky listin, mandátů a listů. Má představu o nejdůležitějších formách písemností vycházejících z papežské a císařské kanceláře a zní základní směry jejich vývoje. Obdobně zná základní mezníky v historii české diplomatiky, důkladněji je obeznámen s různými formami edic diplomatického materiálu.
Předpoklady
Předmět neklade žádné předběžné požadavky na studenta

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Edice diplomatického materiálu.
  • BRACKMANN, Albert. (1914). Papsturkunden. Leipzig, Berlin.
  • FRENZ, Thomas. (1986). Papsturkunden des Mittelalters und der Neuzeit. Wiesbaden - Stuttgart.
  • HLAVÁČEK, Ivan. (1970). Das Urkunden- und Kanzleiwesen des böhmischen und römischen Königs Wenzel (IV.) 1376-1419. Stuttgart.
  • HLEDÍKOVÁ, Zdeňka. (1971). Úřad generálních vikářů pražského arcibiskupa v době předhusitské. Praha.
  • KRMÍČKOVÁ, Helena. (2014). Edice českého diplomatického materiálu. Brno.
  • PÁTKOVÁ, Hana, BASTL, Ondřej. (2003). Texty k výuce diplomatiky. Dolní Břežany.
  • SYBEL, Heinrich von, SICKEL, Theodor von. Kaiserurkunden in Abbildungen. Berlin.
  • ŠEBÁNEK, Jindřich, DUŠKOVÁ, Sáša. Česká listina doby přemyslovské. , Sborník archivních prací 6/1, 1956, s. 136-211, 6/2, 1956, s. 88-160.
  • ŠEBÁNEK, Jindřich, FIALA, Zdeněk, HLEDÍKOVÁ, Zdeňka. (1971). Česká diplomatika do roku 1848. Praha.
  • ŠEBÁNEK, Jindřich, PRAŽÁK, Jiří, DUŠKOVÁ, Saša. (1969). Studie k české diplomatice doby přemyslovské. Praha.
  • VOJTÍŠEK, Václav. (1953). Výbor rozprav a studií. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví minor (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví maior (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní