Vyučující
|
-
Slavíková Věra, Mgr. Ph.D.
-
Miller Jaroslav, prof. Mgr. M.A., Ph.D.
-
Peřinová Markéta
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek a seminárních hodin: 1. Přehled základní literatury k dějinám městské správy v českých zemích, edice. 2. Počátky městské správy do roku 1419 3. Počátky městské diplomatiky, první městské kanceláře, období listin. 4. Charakter městské správy od husitství do roku 1547. 5. Městská správa do poloviny 18. století, kodifikace městského práva. 6. Městské knihy, jejich členění a charakteristika. 7. Městská správa v období osvícenském až do r. 1848. 8. Diplomatika měst v období převahy spisového materiálu 9. Souhrn vývoje městského soudnictví. 10. Zvláštní skupiny obyvatel měst a jejich místo v systému městského práva a správy. 11. Písemnosti univerzit, židů a dalších obyvatel mimo systém městského práva. 12. Představení metodických návodů k pořádání archivních fondů měst. 13. Společná badatelská návštěva v archivu nad diplomatickým materiálem archivu města.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Domácí příprava na výuku
- 30 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 20 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit s vývojem městské správy v českých zemích, a to od jejích počátků do poloviny 19. století. Představena bude nejen problematika obyvatel patřících pod městské právo, ale i zvláštních skupin obyvatel měst a jejich postavení v systému městského práva a správy. Současně bude pozornost věnována písemnostem městských kanceláří a jejich produktům v různých obdobích. Na městské dokumenty bude aplikován i pohled archiváře (seznámení se základními archivními metodikami věnovanými archivům měst). Správa měst bude zároveň představována v kontextu s ostatními partikulárními správami a v návaznosti na státní správu v příslušných obdobích.
Posluchač se orientuje ve vývoji městské správy od počátků do roku 1848, získá taktéž přehled o diplomatickém materiálu měst. Získané znalosti je schopen aplikovat při práci s konkrétním archivním materiálem - diplomatický rozbor úřední knihy.
|
Předpoklady
|
Předmět předpokládá základní znalosti historického vývoje českých zemí, výhodou je absolvování dalších předmětů věnovaných dějinám správy.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce
účast minimálně 80 % zápočet na základě aktivní účasti v rámci semináře a za vypracovaný diplomatický rozbor městské úřední knihy; ústní zkouška
|
Doporučená literatura
|
-
Městská diplomatika a správa v českých zemích do druhé světové války. , AUC Phil et Hist., 1, 1992.
-
HLEDÍKOVÁ, Zdeňka, JANÁK, Jan, DOBEŠ, Jan. (2007). Dějiny správy v českých zemích od počátku státu po současnost. Praha.
-
HOFFMANN, František. (1992). České město ve středověku. Praha.
-
HOFFMANN, František. K oblastem českých práv městských. , Studie o rukopisech, 14, 1975, s. 27-68.
-
KEJŘ, Jiří. (1998). Vznik městského zřízení v českých zemích. Praha.
-
NOVÝ, Rostislav. Poddanská města a městečka v předhusitských Čechách. , ČsČH, 21, 1973, s. 73-109.
-
NOVÝ, Rostislav. Soupis městských knih českých od r. 1310 do roku 1526. , AUC Phil. et Hist., 4, 1963.
-
SPÁČIL, Vladimír. (2001). Písaři a kanceláře města Olomouce do roku 1786. Olomouc.
-
ŠEBÁNEK, Jindřich, FIALA, Zdeněk, HLEDÍKOVÁ, Zdeňka. (1971). Česká diplomatika do roku 1848. Praha.
-
VOJTÍŠEK, Václav. (1916). O studiu městských knih českých. Praha.
|