Poválečná Evropa Tématické okruhy: Politický vývoj západní Evropy rozdělení Evropy, srovnání obou bloků, zbytky předválečných západoevropských diktatur, radikální 60. léta, triumf sociální demokracie, Detente a Ostpolitik, rozpad Sovětského svazu a současná situace Ekonomika poválečná rekonstrukce, expanze západní Evropy na světové trhy v 60. letech, krize z roku 1973, kolaps sovětského hospodářského modelu a nové příležitosti pro západní státy Společnost demografie, emigrace a imigrace, pracovní návyky, životní standart, urbanizace a venkov, cestovní ruch, vzdělávání, média, náboženství, gender Zahraniční politika mezievropské vztahy, bezpečnostní politika, evropská integrace, vztahy se světem, dekolonizace, globalizace Doporučená bibliografie: DINER, Dan. Catactlyms. A History of the Twentieth Century from Europe's Edge. Madison: The University of Wisconsin Press, 2008. FULBROOK, Mary (ed.). Europe since 1945. New York: Oxford University Press, 2001. HOBSBAWM, Eric. Věk extrémů: krátké 20. století 1914-1991. Praha: Argo 1998. JOHNSON, Paul. Dějiny 20. století. Praha: Rozmluvy, 2014. JUDT, Tony. Poválečná Evropa: její historie od roku 1945. Praha: Prostor, 2017. LUŇÁK, Petr. Západ (Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce). Praha: Libri 1997. MASON, David. S. A Concise history of Modern Europe. Plymouth: Rowman & Littlefield Publishers, 2011. VYKOUKAL, Jiří, LITERA, Bohuslav, TEJCHMAN, Miroslav. Východ. Vznik, vývoj a rozpad sovětského bloku 1944-1989. Praha 2000.
|
Seminář Poválečná Evropa shrnuje vývoj a proměny evropského kontinentu po skončení druhé světové války až do současnosti. Hlavní důraz bude kladen na západní Evropu v tomto období a srovnání s tím, co se dělo za železnou oponou. Nepůjde o dějiny jednotlivých států, ale spíše o nastínění politických trendů celého západního bloku a důraz bude kladen také na další témata jako je ekonomika, společnost, evropská integrace a zahraniční vztahy. Seminář je vyučován formou Flipped classroom, což znamená, že se studenti doma podívají na přednášku a v hodinách pak o daném tématu budeme diskutovat.
Po završení kurzu by studenti měli být schopni hlouběji pochopit poválečný vývoj Evropy. Nepůjde pouze o sumarizaci důležitých dějinných událostí, ale o zařazení těchto procesů do širších vazeb v rámci kontinentu. Kromě toho studenti poznají proměnu významu Evropy ve světě. Všechny tyto nabyté znalosti budou umět také náležitě interpretovat.
|
Hlavním záměrem kurzu je představit studentům poválečný vývoj v Evropě z hlediska politiky, ekonomiky, společnosti a zahraničních vztahů. K absolvování kurzu není zapotřebí předchozích vědomostí, protože jedním ze záměrů je také rozšíření obecných, nebo na střední škole nabytých znalostí. V průběhu kurzu se budeme soustředit především na vývoj od rozdělení Evropy po její integraci, a sice z pohledu západních států jako je Francie, Západní Německo, Velká Británie, Itálie, nebo Španělsko. Součástí kurzu je také týmový videoprojekt a jeho prezentace, kde si studenti vyzkouší interakci se současnými politickými, diplomatickými a akademickými činiteli.
|