Vyučující
|
-
Slavíková Věra, Mgr. Ph.D.
-
Peřinová Markéta
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek a seminárních hodin: 1. Přehled základní literatury k dějinám církevní správy, edice. Počátky církevní správy, vznik české církevní provincie a její správní úřady do husitství. 2. Církevní správa za husitství, vývoj katolické církve a církve podobojí do roku 1620. 3. Církevní správa po Bílé hoře, vliv státu, osvícenské reformy církve. 4. Církevní správa po vydání tolerančního patentu do vzniku Československa. 5. Proměny pozice katolické církve po roce 1918, vznik nových církví, správní vývoj do současnosti 6. Písemnosti centrálních církevních úřadů katolické církve (arcibiskupství, biskupství, konzistoře) 7. Písemnosti ostatních církví (dolní konzistoř, toleranční církve, církve vzniklé po roce 1918) 8. Organizace a správa katolických farních a vikariátních úřadů 9. Diplomatika farní a vikariátní správy 10. Správní vývoj klášterů 11. Diplomatika řádové provenience 12. Představení metodických návodů k pořádání archivních fondů institucí všech úrovní církevní správy ((arci)biskupství, konzistoře, kapituly, kláštery, vikariátní a farní úřady) 13. Společná badatelská návštěva v archivu nad diplomatickým materiálem církevního fondu (např. farní úřad, vikariátní úřad či archiv arcibiskupství)
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Domácí příprava na výuku
- 30 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 20 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit s vývojem církevní správy v českých zemích, a to od jejích počátků po současnost. Představena bude nejen problematika katolické církve, ale také ostatních církví (utrakvistická, novoutrakvistická, jednota bratrská, toleranční církve a církve vzniklé po roce 1918). Současně bude pozornost věnována písemnostem jednotlivých církví, kancelářím církevních institucí a jejich produktům v různých obdobích. Na církevní dokumenty bude aplikován i pohled archiváře (seznámení se základními archivními metodikami věnovanými církevním institucím). Církevní správa bude zároveň představována v kontextu s ostatními partikulárními správami a v návaznosti na státní správu v příslušných obdobích.
Posluchač se orientuje ve vývoji církevní správy od počátků do současnosti, a to ve všech jejích úrovních ((arci)biskupství, konzistoře, kapituly, kláštery, vikariátní a farní úřady), získá přehled o správě katolických a nekatolických církví a o jejich diplomatickém materiálu. Získané znalosti je schopen aplikovat při práci s konkrétním archivním materiálem.
|
Předpoklady
|
Předmět předpokládá základní znalosti historického vývoje českých zemí, výhodou je absolvování dalších předmětů věnovaných dějinám správy.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta
účast minimálně 80 % zápočet na základě aktivní účasti v rámci semináře a za vypracovaný správní vývoj zvolené farnosti (powerpointová prezentace); ústní zkouška
|
Doporučená literatura
|
-
Edice k českým dějinám.
-
(2002). Vývoj církevní správy na Moravě. Mikulovská sympozia XXVII. Mikulov.
-
BALETKA, Tomáš. Dvůr olomouckého biskupa Stanislava Thurza (1497-1540), jeho kancelář a správa biskupských statků. , Sborník archivních prací, 54/1, 2004, s. 3-236.
-
BISTŘICKÝ, Jan. Das Kanzlei- und Urkundenwesen der Bischöfe von Olmütz im 14. Jahrhundert. , In: Münchener Beiträge zur Mediävistik und Renaissance-Forschung 35, München 1985, s. 351-360.
-
ELBEL, Petr. Správa utrakvistické církve na Moravě mezi husitskou revolucí a reformací. , In: Náboženský život a církevní poměry v zemích Koruny české ve 14.-17. století. Praha 2009, s. 126-144.
-
HLEDÍKOVÁ, Zdeňka, JANÁK, Jan, DOBEŠ, Jan. (2007). Dějiny správy v českých zemích od počátku státu po současnost. Praha.
-
HLEDÍKOVÁ, Zdeňka. Písemnosti církevní správy pražské (arci)diecéze v pozdním středověku. , Acta Universitatis Carolinae - Philosophica et historica 1999, 2, Z pomocných věd historických XV, s. 27-38.
-
OPPELTOVÁ, Jana. Narativní prameny vzniklé v prostředí premonstrátské kanonie Klášterní Hradisko u Olomouce v 17. a 18. století. , In: Slavme chvíli.. Sborník k 70. narozeninám Jana Bistřického, Ústí nad Orlicí 1999, s. 83-121.
-
STUCHLÁ, Pavla. (2004). Prachatický vikariát 1676-1750. Vybrané otázky církevní správy. Praha.
-
ŠEBÁNEK, Jindřich, FIALA, Zdeněk, HLEDÍKOVÁ, Zdeňka. (1971). Česká diplomatika do roku 1848. Praha.
-
ŠTĚPÁN, Jan. Vývoj správy písemností olomouckých biskupů v letech 1579-1651. , Archivní časopis, 58/1, 2009, s. 14-34.
|