Předmět: Kodikologie

« Zpět
Název předmětu Kodikologie
Kód předmětu KHI/XAK
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Obsah přednášek: Součástí výkladu v prvních hodinách bude vyjasnění předmětu kodikologie, seznámení s odbornou literaturou a také historií zájmu a bádání o rukopisech. Poté budou studentům ve zkratce naznačeny dějiny rukopisné knihy jako určitého kulturního fenoménu a v popředí tohoto zájmu budou stát nejen proměny vzhledu a obsahu rukopisu, ale také proměny jeho funkce. V průběhu dalších přednášek by si student měl osvojit patřičné termíny při popisu vnější stránky rukopisů, neměla by mu zůstat cizí problematika vazby knih, její technika a přibližná datace, problematika psací látky, řádkování, oprav, typů písma, iluminace či notace. Při popisu obsahu středověkých rukopisů bude pozornost věnována typům liturgických rukopisů, kodifikaci občanského a kanonického práva a nejpoužívanějším edicím (MGH, FRA, FRB, Patrologia graeca et latina...). Kromě edic posluchač bude též podrobně informován o průvodci po rukopisných fondech, o soupisech a katalozích rukopisů. Součástí přednášky bude nejen výklad zásad popisu rukopisné knihy, ale také seznámení se s dějinami skriptorií, tiskáren a knihoven či zásadami textové kritiky a ediční praxe na poli literárních rukopisů. Obsah seminářů: V semináři by se studenti měli naučit dokonale rozumět zásadám pro popis rukopisů, které by ostatně měli umět samostatně uplatnit v praxi při popisu konkrétního manuskriptu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Cílem přednášek je dát posluchači základní přehled o kodikologii a její historii, odborné literatuře, metodách a základní terminologii. Posluchač by měl získat i celou škálu souvisejících informací, týkajících se vzniku rukopisné knihy, její vnější podoby i obsahu. Cílem semináře je naučit posluchače porozumět, správně interpretovat a také vytvořit popis konkrétního literárního rukopisu
Posluchač umí používat odbornou terminologii, zná pravidla popisu literárních rukopisů a umí vytvořit jejich katalogizační záznam. Má širší znalosti o procesu vzniku, vnějších a vnitřních znacích rukopisu a je informován o podobě a historii středověkých knihoven.
Předpoklady
Nejsou zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Aktivní účast na seminářích. Pro získání zápočtu bude třeba vytvořit katalogizační záznam konkrétního rukopisu, ústní zkouška bude probíhat dle dopředu zadaných otázek.
Doporučená literatura
  • BOHATCOVÁ, M. a kol. (1990). Česká kniha v proměnách staletí. Praha.
  • Cejpek, J., Činčera, J., Hlaváček, I., & Kneidl, P. (2002). Dějiny knihoven a knihovnictví. V Praze: Univerzita Karlova nakladatelství Karolinum.
  • Hlaváček, I., & Klener, P. (2005). Knihy a knihovny v českém středověku: (studie k jejich dějinám do husitství). V Praze: Nakladatelství Karolinum.
  • Hlaváček, I., Krása, J., Nuska, B., Kneidl, P., Bohatcová, M., Sýkora, B., & Paul, P. (1990). Česká kniha v proměnách staletí. Praha: Panorama.
  • Hlaváček, I. (1994). Úvod do latinské kodikologie. Praha: Univerzita Karlova.
  • Tobolka, Zdeněk. (1949). Kniha: její vznik, vývoj a rozbor. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -