Předmět: Vatikán ve 20. století

« Zpět
Název předmětu Vatikán ve 20. století
Kód předmětu KHI/QVAT
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Viktořík Michael, doc. PhDr. Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
1. Úvod, představení předmětu, literatura, rozdělení úkolů a referátů 2. Úvod do problematiky papežství, představení základních termínů (Vatikán, Svatý stolec, papežství, římská kurie, papežská diplomacie, zdroje vlivu papežství, základní chronologie papežství ve 20. století, historický vývoj konkláve) 3. Pontifikáty Pia X. (19031914, život a volba Giuseppe Sarta, církev ve víru modernistické krize) a Benedikta XV. (19141922, život a volba Giacomo della Chiesa, role papežské diplomacie při první světové válce, reakce papežství na versailleský mírový systém) 4. Pius XI: život a volba Achille Rattiho, éra konkordátů, rozšíření církve ve třetím světě, střet papežství s nacismem, fašismem a komunismem 5. Pius XII. život a volba Eugenia Pacelliho, role Vatikánu v době druhé světové války 6. Pius XII. a nástup komunismu ve střední a východní Evropě 7. Jan XXIII., život a volba Angela Roncalliho, snahy o mediaci mezi západním a východním blokem, druhý vatikánský koncil 8. Pavel VI., život a volba Giovanni Battista Montiniho, realizace druhého vatikánského koncilu, pnutí mezi reformním a konzervativním křídlem církve, Ostpolitika Svatého stolce 9. Jan Pavel II., život a volba Karola Wojtyly, změna východní politiky papežství, globalizace papežství, pád komunismu, církevní reformy v době Jana Pavla II. 10. Vatikán a české země ve 20. století

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem semináře je uvést studenty do problematiky papežství ve 20. století. Seminář studenty seznamuje se základními termíny, spojenými s papežstvím (Svatý stolec, Vatikán, římská kurie apod.), chronologicky představuje jednotlivé pontifikáty, přičemž pozornost je věnována jak náboženskému vývoji papežství, tak jeho politickému rozměru (role Svatého stolce v mezinárodních vztazích). Tento kurz vznikl v rámci projektu Inovace studia Historických věd na Univerzitě Palackého, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0025.
Student si prohloubí své dosavadní znalosti dějin 20. století a získá přehled v oblasti církevní problematiky.
Předpoklady
Obecné znalosti dějin 20. století.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Analýza výkonů studenta

Aktivní účast na semináři (diskuze) Příprava na hodinu (četba zadaných textů) Příprava referátu (prezentace v power-pointu)
Doporučená literatura
  • HALAS, František Xaver. (2004). Fenomén Vatikán. Brno.
  • HEBBLETHWAITE, Peter. (2000). John XXIII. Pope of the Century.. Continuum.
  • KENT, Peter. (2002). The Lonely Cold War of Pope Pius XII: The Roman Catholic Church and the Division of Europe, 1943?1950.. McGill-Queens University Press.
  • PEHR, Michal ? ŠEBEK, Jaroslav. (2012). Československo a Svatý stolec: od nepřátelství ke spolupráci (1918?1928).. Praha.
  • PESCH, Otto Hermann. (1996). Druhý vatikánský koncil 1962?1965.. Vyšehrad.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (2012) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní