Předmět: Konfesionalizace - zdroje, význam, kritika

« Zpět
Název předmětu Konfesionalizace - zdroje, význam, kritika
Kód předmětu KHI/QKZVK
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Viktořík Michael, doc. PhDr. Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Obsahem výběrové přednášky bude definování pojmu konfesionalizace a jeho obsahu, rozbor pojetí náboženských dějin v 19. století (Leopold von Ranke) a jeho proměny v 1. polovině 20. století (Hubert Jedin, Ernst Walter Zeeden), formulování procesu konfesionalizace v zásadních historických studiích 70. a 80. let (Wolfgang Reinhard, Heinz Schilling), jeho principy, východiska a uplatnění. Následně se pozornost zaměří na kritiku konceptu 80. a 90. let, související s rozvojem mikrohistorie a kulturních dějin (Stefan Ehrenpreis, Marc Foster, Thomas Kaufmann). Rozebere rovněž budoucnost konceptu, jeho možné směřování v souvislosti s nejnovějšími trendy, přičemž zohlední především možnosti využití českou historiografií v kontextu výzkumu náboženských dějin zemí Koruny české.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Výběrová přednáška Konfesionalizace zdroje, význam, kritika se zaměří na problematiku přiblížení jednoho ze stěžejních historiografických konceptů evropských dějin raného novověku a to konceptu konfesionalizace. V průběhu přednáškových setkání budou studenti seznámeni se zdroji tohoto konceptu, jeho rozvojem a uplatněním, probíhající kritikou a revizí a jeho budoucím směřováním a dalším možným využitím, zejména v kontextu zemí Koruny české. Prostředkem seznámení bude především četba souvisejících textů a stěžejních historických prací k tématu a jejich následný rozbor a kritika v hodinách. Tento kurz vznikl v rámci projektu Inovace studia Historických věd na Univerzitě Palackého, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0025.
Student prohloubí své dosavadní znalosti dějin a historiografie raného novověku. Osvojuje si dovednosti při práci s klíčovými prameny a nejdůležitější literaturou k dějinám raného novověku, jejich kritické zhodnocení a aplikaci na historický výzkum. Seznámí se s nejaktuálnějšími trendy historiografického bádání na poli výzkumu náboženských dějin Evropy.
Předpoklady
Obecné znalosti dějin a současné historiografie raného novověku.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Analýza výkonů studenta

Příprava na hodinu (četba zadaných textů); aktivní účast na semináři, diskuse
Doporučená literatura
  • Reinhard, Wolfgang ? Schilling, Heinz. (1995). Die katholische Konfessionalisierung: Wissenschaftliches Symposion der Gesselschaft zur Herausgabe des Corpus Catholicorum und des Vereins für Reformationsgeschichte. Gütersloh.
  • Reinhard, Wolfgang. (1981). Konfession und Konfessionalisierung in Europa. In: Bekenntnis und Geschichte: Die Confessio Augustana im historischen Zusammenhang. Mnichov.
  • Schilling, Heinz. (1981). Konfessionskonflikt unf Staatsbildung: Eine Fallstudie über das Verhältnis von religiösem und sozialem Wandel in der Frühneuzeit am Beispiel der Grafschaft Lippe. Gütersloh.
  • Zeeden, Ernst Walter:. (1985). Konfessionbildung: Studien zur Reformation, Gegenreformation und katholischen Reform. Stuttgart.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (2012) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní