Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
POZOR! Seminář byl již realizován počátkem února, všichni, kteří se nezúčastnili, se prosím odhlaste, jinak nedostanete atestaci. Září 2014 (v seminární pracovně archivnictví, termín bude upřesněn na webu KHI): Krátká informativní schůzka pro zájemce o tento seminář (organizační záležitosti, potřebné vybavení, studijní materiály), zadání přepisu inventáře knihovny jednotlivým posluchačům. Účast zapsaných studentů je povinná, pokud nemůžete, kontaktujte nás do konce září, jinak budete z kurzu vyškrtnuti. Říjen 2014 - čtvrtek (termín bude upřesněn na webu KHI): Příjezd do 22.00, ubytování na děkanství, seznámení se s členy realizačního týmu, s průběhem semináře a jeho lokalizací, dalšími organizačními a metodickými záležitostmi. Říjen 2014 - pátek - neděle (termín bude upřesněn na webu KHI): Studenti budou rozděleni do několika pracovních skupin, v nichž budou pořádat knihovnu (vystěhování knihovny, seřazení signatur), dále pak revidovat původní inventář se současným stavem, pořizovat fotodokumentaci knih. Součástí bude také práce v prašném a špinavém prostředí na kůru. V neděli odpoledne evaluace kurzu a odjezd. V rámci kurzu plánujeme několik vycházek za uměleckými památkami lokality (kostely, muzeum a galerie atd.) a okolí.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Pracovní činnosti (dílny)
- Domácí příprava na výuku
- 12 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 28 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 10 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Seminář byl již realizován počátkem února, všichni, kteří se nezúčastnili, se prosím odhlaste, jinak nedostanete atestaci. V rámci třídenního semináře by se studenti měli seznámit s jednou z rozsáhlých zachovaných farních knihoven na území královéhradecké diecéze. Posluchači by měli zrevidovat zdejší knihovnu starých tisků a historického fondu, a to na základě dobových inventářů z 19. a 20. století. Každý z účastníků by měl v rámci domácí přípravy přepsat část psaného textu do excelové tabulky. Na místě samém budou účastníci praxe identifikovat jednotlivé tisky knihovny s tituly v inventáři. Záměrem je naučit studenty poznávat staré tisky a seznámit je se složením farních knihoven a četbou duchovních správců. Tento kurz vznikl v rámci projektu Inovace studia Historických věd na Univerzitě Palackého, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0025.
Student se naučí katalogizovat staré tisky, rozeznávat základní typy písemností farní správy a získá praktické zkušenosti s tříděním knihovního a archivního materiálu.
|
Předpoklady
|
8 studentů bakalářského studia jednooborové či dvouoborové historie nebo archivnictví, příp. archeologie - předmět B, pro ostatní předmět C.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)
Aktivní účast na celém třídenním semináři, přepsání určené části dobového inventáře, pořádání knihovny. Zápočet a kolokvium bude ceněno 2 kredity.
|
Doporučená literatura
|
-
(2002). Církevní knihovny v poslání církve. Praha.
-
(1997). Mezinárodní standardní bibliografický popis pro staré tisky a prvotisky ISBD(A). Praha.
-
(2001). Názvosloví liturgických děl římskokatolické církve. Praha.
-
BOHATCOVÁ, M. a kol. (1990). Česká kniha v proměnách staletí. Praha.
-
František HORÁK ? Bedřiška WÍŽĎÁLKOVÁ ? Emma URBÁNKOVÁ. (1971). Pravidla jmenné katalogisace starých tisků, prvotisků a rukopisů. Praha.
-
Horák, František. (1968). Pět století českého knihtisku. Praha.
-
Martinek, R. a kol. (2008). Inventarizace drobných církevních fondů. Archiválie, knihy, notový materiál a liturgické textilie. Olomouc.
|