Vyučující
|
-
Peřinová Markéta
-
Zeman Tomáš, Mgr. Ph.D.
-
Koucká Ivana, PhDr. Ph.D.
-
Militký Jiří, doc. PhDr. Ph.D., DSc.
|
Obsah předmětu
|
1. Prostorové a časové vymezení tématu. Situace ve střední Evropě na sklonku doby laténské a počátku doby římské. Úvod do antické numismatiky - terminologie, prameny. 2. Augustova zahraniční politika ve středoevropském prostoru, vznik římských provincií Noricum a Pannonia. Mincovnictví helénistického Řecka (mimo Itálii). 3. Germánské kmeny ve střední Evropě, Marobudova říše, Vanniovo království. Mincovnictví jihoitalských Řeků, Etrusků a neřímské Itálie. 4.-5. Severopanonský limes a významné vojenské tábory a civilní sídliště na limitu (Vindobona, Carnuntum, Brigetio, Aquincum). Mincovnictví Římské republiky I-II. 6. Dácké království a podrobení Dácie Římany za Traiana. Nálezy republikánských mincí a jejich interpretace. 7. Politické, hospodářské a kulturní dějiny římské provincie Noricum do markomanských válek. Mincovnictví od císaře Augusta po císaře Nerona. 8. Politické, hospodářské a kulturní dějiny Pannonie do markomanských válek. Mincovnictví od císaře Vespasiana po císaře Commoda. 9. Markomanské války, jejich příčiny, průběh a důsledky. Mincovnictví za severovské dynastie a dynastie vojenských císařů. 10. Římské předsunuté vojenské stanice v naddunajském barbariku, dočasné římské vojenské tábory. Mincovnictví od tetrarchů po konstantinovskou dynastii. 11. Dějiny římské provincie Dácie. Mincovnictví pozdního 4. a 5. století. 12.-13. Dějiny Norika a Pannonie do konce jejich existence. Významné poklady římských mincí a jejich interpretace. Import římských mincí do barbarika.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
- Účast na výuce
- 52 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 25 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 50 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Předmět je koncipován jako samostatné přednášky týkající se římských provincií a římské numismatiky. Jedním z cílů předmětu je seznámit studenty s pronikáním Římanů do střední Evropy a s dějinami římských provincií v tomto geografickém prostoru. Druhým nosným pilířem předmětu je postižení charakteristických rysů vývoje mincovnictví starověkého Říma a římského impéria od 3. století př. n. l. do 5. století n. l.
Student získá základní informace k problematice římských provincií ve střední Evropě a římského mincovnictví, dokáže se orientovat v české i základní zahraniční odborné literatuře k tomuto tématu.
|
Předpoklady
|
Předmět nevyžaduje žádné předchozí zvláštní předpoklady.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta
Ústní pohovor + docházka do předmětu v rozsahu nejméně 90 %. (1) účast na výuce: 52 hodin = 2 kredity; (2) studium informačních zdrojů: 25 hodin = 1 kredit; (3) příprava na zkoušku: 50 hodin = 2 kredity.
|
Doporučená literatura
|
-
(1923). BMC RE (Coins of the Roman Empire in the British Museum). Volume 1-6. London.
-
(1923). RIC (The Roman Imperial Coinage). Volume 1-10. London.
-
Beneš, J. (1978). Auxilia Romana in Moesia atque in Dacia. Praha.
-
Daicoviciu, H. (1973). Dákové. Praha.
-
Droberjar, E. (2002). Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě. Praha.
-
Fitz, J. (1978). Der Geldumlauf der römischen Provinzen im Donaugebiet Mitte des 3. Jahrhunderts. Bonn - Budapest.
-
Fodorean, F. (2016). The topographie and the Landscape of Roman Dacia. Stuttgart.
-
Göbl, R. (1978). Antike Numismatik. München.
-
Hošek, R. (1975). Noricum a Pannonie v době římské. Praha.
-
Komoróczy, B. - Cejnková, D. - Tejral, J. (2003). Římané a Germáni. Nepřátelé - rivalové - sousedé. Brno.
-
Kurz, K. (2006). Mince starověkého Řecka a Říma. Antická numismatika. Praha.
-
Oliva, P. (1962). Pannonie a počátky krize římského impéria. Praha.
-
Sakař, V. - Bouzek, J. (1990). Římské provincie a limes Romanus ve střední a západní Evropě. Praha.
-
von Temporini, H. (Hrsg.). (1977). Aufstieg und Niedergang der rőmischen Welt. II. 6. Politische Geschichte Provinzen und Landvőlker. Lateinische Donau-Balkanraum. Berlin - New York.
|