Předmět: Seminář k předmětu Aktuální trendy v archeologii paleolitu a mezolitu

« Zpět
Název předmětu Seminář k předmětu Aktuální trendy v archeologii paleolitu a mezolitu
Kód předmětu KHI/6SATM
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Peřinová Markéta
  • Novák Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Výběr a zadání témat upřednostňována budou aktuální témata diskutována v zahraničních impaktovaných periodikách, případně v aktuálních výstupech mezinárodních konferencí. 2. - 8. Odborná diskuse se studenty k vybrané problematice na základě samostudia doporučených informačních zdrojů; konzultace s vyučujícím ohledně přípravy referátu/prezentace. 9. - 13. Prezentace jednotlivých studentů, diskuse k prezentovaným tématům.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 25 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Seminář rozšiřuje látku probíranou na přednáškách o další atraktivní témata v současné archeologii paleolitu a mezolitu na základě nejnovějších domácích i zahraničních publikací. Studenti písemně vypracují referát z doporučené odborné literatury k vybrané problematice, který odprezentují formou krátké přednášky a společně s vyučujícím budou na probírané téma diskutovat.
Přehled o aktuálním dění v archeologii paleolitu/mezolitu, orientace v současné literatuře, schopnost kritického myšlení při interpretaci archeologických pramenů a vědeckých hypotéz, zdokonalení publikačních a prezentačních dovedností.
Předpoklady
Základní orientace v problematice paleolitu a mezolitu na úrovni bakalářského studia, přehled o základní literatuře, studium předmětu Aktuální trendy v archeologii paleolitu a mezolitu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Účast na výuce a konzultacích (26 hodin = 1 kredit); studium informačních zdrojů (25 hodin = 1 kredit); příprava prezentace/referátu (25 hodin = 1 kredit).
Doporučená literatura
  • Cummings, V., Jordan, P., Zvelebil, M. (eds.). (2014). The Oxford Handbook of the Archaeology and Anthropology of Hunter-Gatherers.. Oxford.
  • Kind, C. (2006). After the Ice Age: settlements, subsistence and social development in the Mesolithic of Central Europe.. Stuttgart.
  • Mellars, P. et al. (2007). Rethinking the human revolution.. Cambridge.
  • Sázelová, S., Novák, M., Mizerová, A. (eds.). (2015). Forgotten times and spaces: New perspectives in paleoanthropological, paleoetnological and archeological studies.. Brno.
  • Svoboda, J. (2016). Dolní Věstonice - Pavlov. Praha.
  • Svoboda, J. (2016). Dolní Věstonice ? Pavlov.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archeologie pro praxi (2023) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archeologie (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní