Předmět: Dějiny starověku

« Zpět
Název předmětu Dějiny starověku
Kód předmětu KHI/5DSTA
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Peřinová Markéta
  • Paštrnák Patrik, Mgr. M.A., D.Phil.
  • Militký Jiří, doc. PhDr. Ph.D., DSc.
  • Pokorná Barbara, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Dějiny starověkého Řecka (Paštrnák): 1. Geografické podmínky, sociální a ekonomická skladba 2. Politické systémy, Athény a Sparta 3. Náboženství 4. Válka a mír 5. Každodennost, domácnost, rituály všední i nevšední Dějiny starověkého Říma (Militký): 1. Apeninský poloostrov do počátku římské republiky. 2. Rané období římské republiky (do roku 264 před Kristem). 3. Punské války a vznik římského impéria (264-146 před Kristem). 4. Krize a zánik římské republiky (do roku 27 před Kristem). 5. Vznik římského císařství - Augustus a julio-claudijská dynastie. 6. Flaviovská dynastie až Hadrianus. 7. Marcus Aurelis, markomanské války a dynastie Severovců. 8. Krize římského impéria - dynastie vojenských císařů. 9. Diocletianus a tetrarchie. 10. Constantinus I., legalizace křesťanství a zánik západořímské říše. 11. Reálie římského impéria I (architektura, umění). 12.-13. Reálie římského impéria II (hospodářství, komunikace, výroba, obchod).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
  • Účast na výuce - 9 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 50 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 41 hodin za semestr
Výstupy z učení
Obsahem přednášek je seznámit studenty se základním přehledem politických, hospodářských a sociálních dějin starověkého Řecka a Říma. Důraz je kladen na postižení základních příčin a důsledků významných dějinných událostí a na jejich různorodou interpretaci historickou literaturou. Součástí výkladu je také charakteristika a rozbor důležitých primárních pramenů k tématům přednášek a upozornění na doporučenou literaturu.
Získání základního přehledu o antických politických, hospodářských a sociálních dějinách.
Předpoklady
Základní orientace v dějinách starověku na úrovni středoškolského učiva.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Účast na vstupním tutorialu - 1 hod: seznámení s obsahem a způsobem studia předmětu, výběr tématu práce. Účast na průběžném tutorialu: 4 přednášky věnované vybraným kapitolám z Dějin starověkého Řecka a 4 přednášky z Dějin starověkého Říma. Konzultace - nejméně dvě konzultace na začátku a v průběhu semestru: stanovení postupu individuálního studia a zadání úkolů. Podle potřeby studenta jsou možné další průběžné konzultace. Student má možnost zvolit si formu průběhu konzultace s vyučujícími, a to buď formou osobního setkání, nebo přes mail, skype, facebook apod. Kontrola studia je řešena zadáním série úkolů, jež bude muset student splnit mezi konzultacemi.
Doporučená literatura
  • Burian, J.-Oliva, P.:. (1984). Civilzace starověkého Středomoří. Praha.
  • Pečírka, J. a kol. (1989). Dějiny pravěku a starověku. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr