Vyučující
|
-
Peřinová Markéta
-
Hlava Miloš, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Přednášky: 1. Úvod do problematiky doby římské střední Evropy: terminologie, chronologické systémy, literatura, dějiny archeologie doby římské. 2. Etnicita a germánské kmeny, kultury a kulturní skupiny, písemné prameny a historické události. 3. Pohřební ritus: obecná charakteristika a regionální rozdíly, typy pohřebního ritu, způsoby nakládání se zesnulými. 4. Sídelní areály: charakteristika a hierarchie, typy sídlištních objektů, způsoby obživy (zemědělství, chov dobytka, lov). 5. Náboženství, víra, depoty. 6. Řemesla a technologie doby římské: železářství, kovolitectví, vápenictví, hrnčířství, kamenictví. 7. Římané ve střední Evropě a provinciální kultura (I.). 8. Římané ve střední Evropě a provinciální kultura (II.). 9. Úvod do problematiky doby stěhování národů střední Evropy: terminologie, chronologické systémy, literatura, dějiny archeologie doby stěhování národů. 10. Etnicita a germánské kmeny, kultury a kulturní skupiny, písemné prameny a historické události. 11. Pohřební ritus doby stěhování národů: obecná charakteristika a regionální rozdíly, typy pohřebního ritu, způsoby nakládání se zesnulými. 12. Sídelní areály doby stěhování národů: charakteristika a hierarchie, typy sídlištních objektů, způsoby obživy (zemědělství, chov dobytka, lov). Semináře: 1. Rozdělení seminárních témat. 2. Studentská prezentace na stanovené téma (1): sloup Marka Aurelia jako ikonografický pramen. 3. Bohaté kostrové hroby z Prahy-Bubenče; pohřebiště v Dobřichově a Kostelci na Hané. 4. Studentská prezentace na stanovené téma (2): sídliště v Tuchlovicích. 5. Studentská prezentace na stanovené téma (3): "Královský" hrob v Mušově. 6. Libenice - germánská svatyně (?). 7. Studentská prezentace na stanovené téma (4): římští legionáři. 8. Numismatika doby římské. 9. Studentská prezentace na stanovené téma (5): hrobka v Popradě-Matejovcích. 10. Pohřebiště vinařické skupiny v Praze-Zličíně. 11. Studentská prezentace na stanovené téma (6): Žuráň. 12. Studentská prezentace na stanovené téma (7): Germáni ve filmech a hudbě.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Příprava na zkoušku
- 15 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 80 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 5 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Získání základních znalostí archeologie doby římské a stěhování národů v širším prostoru střední Evropy (Česká republika, jihozápadní Slovensko, Dolní Rakousko).
Samostatná orientace v problematice archeologie střední Evropy 1.-6. století, včetně hmotné kultury.
|
Předpoklady
|
Základní orientace v době římské a stěhování národů získaná například na základě studia předmětu Dějiny pravěku.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta
(1) Účast na výuce: 39 hodin = 1,5 kreditu; (2) studium informačních zdrojů a příprava prezentace na seminář: 13 hodin = 0,5 kreditu; (3) studium informačních zdrojů a příprava na zkoušku: 50 hodin = 2 kredity.
|
Doporučená literatura
|
-
Droberjar, E. (2002). Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě. Praha.
-
Droberjar, E. (2005). Věk barbarů. České země a stěhování národů z pohledu archeologie. Praha.
-
Kolník, T. (1971). Prehľad a stav bádania o dobe rímskej a sťahovaní národov, Slovenská archeológia XIX, 499-558. Nitra.
-
Komoróczy, B. - Vlach, M. (2018). Příběhy civilizace a barbarství. Pod nadvládou Říma. Brno.
-
Podborský, V. a kol. (1993). Pravěké dějiny Moravy. Brno.
-
Salač, V. (ed.). (2008). Archeologie pravěkých Čech 8. Doba římská a stěhování národů.. Praha.
-
Schlette, F. (1977). Germáni mezi Thorsbergem a Ravennou. Praha.
-
Svoboda, B. (1965). Čechy v době stěhování národů. Praha.
-
Tejral, J. (2011). Einheimische und Fremde. Das norddanubische Gebiet zur Zeit der Völkerwanderung. Brno.
-
Tejral, J. et al. (2011). Langobardische Gräberfelder in Mähren I. Brno.
-
Tejral, J. (1982). Morava na sklonku antiky. Praha.
-
Varsik, V. (2011). Slovensko na hraniciach rímskej ríše. Kvádske sídlisko ? vnútorná štruktúra a chronologický vývoj. Trnava.
|