Předmět: Historická archeologie v kontextu archeologické památkové péče

« Zpět
Název předmětu Historická archeologie v kontextu archeologické památkové péče
Kód předmětu KHI/3HAPP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
1.12. Postupné seznamování s jednotlivými problematikami.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Účast na výuce - 50 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 25 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se specifiky historické archeologie, a to jak v teoretické rovině, tak v kontextu její aplikace v památkové péči ČR. Přiblížen bude vývoj oboru české medievistiky a postmedievistiky její teoretické otázky, základní cíle a paradigmata. Důraz bude kladený na specifika výzkumu ve složitých situacích městských jader, opevněných sídel a církevních staveb. V kontextu archeologie a památkové péče bude přiblížena legislativa a postupy na památkově chráněných objektech a územích ČR. Spolupráce s odbornými i výkonnými organizacemi státní památkové péče. Mezi základní řešené okruhy otázek bude patřit ochrana, záchrana a prezentace archeologického dědictví. Přiblíženy budou základní trendy archeologické památkové péče, certifikované metodiky se vztahem k archeologii a aktuální projekty (tzv. archeologické atlasy aj.). Kromě památkově chráněných území bude přednáška zaměřena i na krajinnou archeologii, jednotlivé kategorie reliktů památek archeologické povahy v krajině, způsoby jejich vyhledávání, popisu, dokumentace a jejich ochranu až po zařazení mezi památku místního významu, či přímo prohlášení za kulturní památku.
Dobrá orientace ve studované problematice.
Předpoklady
Pro absolvování tohoto předmětu se vyžadují základní orientace ve starších dějinách (zejm. středověk, novověk) a archeologii středověku a archeologické památkové péči na úrovni bakalářského studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Řízené distanční studium informačních zdrojů.
Doporučená literatura
  • Dragoun, Z. ? Havrda, J. ? Lochmann, Z. ? Omelka, M. ? Tryml, M. (2006). K otázkám archeologické památkové péče v Praze.. Zprávy památkové péče 66, 2006, 117?122.
  • Kaigl, J. ? Šťastná, Z. ? Zídek, M. (2003). Památkový zákon.. Praha.
  • Merta, D. ? Peška, M. (2006). Městská archeologie, památková péče a žijící město.. Zprávy památkové péče 66, 2006, 123?126.
  • Podliska, J. ? Tryml, M. (2012). Ochrana archeologických památek v pražské památkové rezervaci.. Zprávy památkové péče 72, 2012, 100?105.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archeologie (2016) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní