Předmět: Geoinformatika v environmentálních aplikacích

« Zpět
Název předmětu Geoinformatika v environmentálních aplikacích
Kód předmětu KGI/GIVEN
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pechanec Vilém, prof. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s možnými aplikacemi geoinformačních technologií v environmentálních aplikací. Svou skladbou kopíruje soudobý koncept studia ekosystémových služeb, kde se prolínají znalosti geoekologie a geoinformatiky s jejími analytickými přístupy. V úvodní části se pozornost věnuje enviromentálním datovým sadám - jejich. Posluchači se seznamují s existencí a dostupnosti environmentálních dat, jejich garantech, formě, způsobu uložení a distribuce. Navazuje rozbor informací v datech obsažených a jejich možné interpretace a klasifikace z pohledu geoinformatiky. V analytické části přibližuje klasické i moderní přístupy v mapování a analýze změn krajinné struktury s využitím geoinformačních technologií. Studenti se postupně seznamují s používanými metodami a přístupy k analýze krajiny. Poté se zaměřuje na lesní a zemědělské hospodářství v ČR. Představuje základní principy hospodaření s důrazem na úkony, které jsou vhodné pro řešení geoinformačními technologiemi. Přibližuje GI technologie využívané v péči o ZPF a LPF. Kromě rozboru používaných metod se diskutují úskalí a přínosy nasazení GIT v daných procesech. Obsah: 1. Role GIT v environmentálních úlohách 2. Jednotný informační systém ŽP, Registry a informační systémy ŽP 3. Datové zdroje pro environmentální modely (IASC-LPIS, lesnická data OPRL, LHP/O, NIL, mapování krajiny) 4. Analýza využití a stability krajiny 5. Analýza struktury krajiny 6. Analýza biodiverzity pomocí GIT 7. Analýza ekosystémových služeb krajiny 8. Modelování vodoretenční funkce krajiny 9. Modelování erozně-sedimentačních procesů 10. Modelování vývoje a dynamiky vybraných složek krajiny (predikční modely landcover/landuse, růstové modely) 11. Precizní hospodaření v lesní a zemědělské výrobě

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 4 hodiny za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s možnými aplikacemi geoinformačních technologií v environmentálních aplikací. Svou skladbou kopíruje soudobý koncept studia ekosystémových služeb, kde se prolínají znalosti geoekologie a geoinformatiky s jejími analytickými přístupy. V úvodní části se pozornost věnuje enviromentálním datovým sadám - jejich. Posluchači se seznamují s existencí a dostupnosti environmentálních dat, jejich garantech, formě, způsobu uložení a distribuce. Navazuje rozbor informací v datech obsažených a jejich možné interpretace a klasifikace z pohledu geoinformatiky. V analytické části přibližuje klasické i moderní přístupy v mapování a analýze změn krajinné struktury s využitím geoinformačních technologií. Studenti se postupně seznamují s používanými metodami a přístupy k analýze krajiny. Poté se zaměřuje na lesní a zemědělské hospodářství v ČR. Představuje základní principy hospodaření s důrazem na úkony, které jsou vhodné pro řešení geoinformačními technologiemi. Přibližuje GI technologie využívané v péči o ZPF a LPF. Kromě rozboru používaných metod se diskutují úskalí a přínosy nasazení GIT v daných procesech.
Předmět zaměřený na získání znalostí. Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy, prokázat teoretické znalosti pro řešení modelových problémů.
Předpoklady
Dobrá znalost GIT na úrovni bakalářského stupně studia. Základní orientace v lesnictví, zemědělství a ochraně přírody v ČR.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)

Znalost témat v rámci náplně předmětu (zkouška).
Doporučená literatura
  • Awange, J.L., Kiema, J.B.K. (2013). Environmental Geoinformatics. Monitoring and Management.. Springer-Verlag Berlin Heidelberg.
  • Cudlín, P., Pechanec, V., Cudlín, O., Štěrbová, L., Purkyt, J. (2017). The Projection of Global and Regional Climate Change Models into Selected Ecosystem Functions and Services (Case Study Czech Republic) in Laura Westra et al. (Eds): The Role of Integrity in the Governance of the Commons.. Springer International Publishing AG.
  • Koomen, E., Borsboom-van Beurden, J. (2011). Land-Use Modelling in Planning Practice. Springer Netherlands.
  • Moilanen, A., Wilson, K.A., Possingham, H. (2009). Spatial Conservation Prioritization. Quantitative Methods and Computational Tools. Oxford Univ. Press.
  • Pechanec, V. (2006). Nástroje podpory rozhodování v GIS. Olomouc. 80-244-1553-4 .
  • Pechanec, V., Mráz, A., Benc, A., Macků, K., Cudlín, P. (2017). Prediction of landuse development under influence of climate change. In: Ivan I., Horák, J., Inspektor, T. (Eds.) Dynamics in Giscience. Lecture Notes in Geoinformation and Cartography.. Cham, Springer International Publishing AG.
  • Shekhar, S., Xiong, H., Zhou, X. (Eds.). (2017). Encyclopedia of GIS, 2. vydání. Springer.
  • Skidmore, A. (2002). Environmental modellings with GIS and remote sensing. Taylor and Francis, 268 s.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Environmentální rizika a klimatická změna (2024) Kategorie: Geografické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Geoinformatika a kartografie (2020) Kategorie: Geografické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní