Vyučující
|
-
Berka Karel, doc. RNDr. Ph.D.
-
Nevěčná Taťjana, doc. RNDr. CSc.
-
Pocklanová Radka, Mgr. Ing. Ph.D.
-
Kvítek Libor, prof. RNDr. CSc.
|
Obsah předmětu
|
Přednáška: 1) Vymezení pojmu fyzikální chemie 2) Struktura hmoty 3) Absorpce el. mag. záření hmotou 4) Termodynamika - základy statistické termodynamiky, rovnovážná termodynamika 5) Chemické přeměny - chemická rovnováha, chemická kinetika, katalýza 6) Vodivost roztoků elektrolytů a její využití v chemii. 7) Disociační rovnováhy slabých elektrolytů v ideálních a reálných soustavách. 8) Acidobazické vlastnosti roztoků. Stupnice pH. Pufry. 9) Roztoky málo rozpustných elektrolytů, amfolytů, komplexů a tautomerů. 10) Elektrochemický potenciál a základní popis galvanického článku. 11) Reverzibilní elektrody a jejich potenciál 12) Elektrochemické zdroje energie. Potenciál kapalinového rozhraní. 13) Základní pojmy z oblasti heterogenních rovnováh. Gibbsovo fázové pravidlo. 14) Jednosložková soustava a její termodynamický popis. Fázový diagram. Clapeyronova rovnice. 15) Dvousložkové soustavy - roztoky. Raoultův zákon a jeho důsledky. 16) Dvousložkové soustavy kapalina-kapalina a tuhá látka-tuhá látka. 17) Třísložkové soustavy a jejich fázový diagram. Extrakce. Adsorpce. 18) Základy koloidní chemie. Molekulární kinetické, optické a elektrické vlastnosti koloidních soustav. Seminář: 1) Skupenské stavy - ideální i reálné chován plynů 2) Kapaliny - viskozita 3) I. Věta termodynamiky - tepelné kapacity 4) Výpočet práce při různých dějích, objemová práce 5) Termochemie - výpočty reakčních tepel, enthalpická bilance 6) Výpočty entropie, Gibbsovy a Helmholtzovy energie 7) Chemická kinetika 8) Chemická rovnováha - výpočet rovnovážného složení 9) Vyjádření rovnovážné konstanty s použitím parciálních tlaků 10) Faradayův zákon - aplikace. 11) Disociační konstanty slabých elektrolytů. 12) Stupnice pH. Výpočty pH roztoků kyselin a zásad. Pufry, výpočet jejich pH a pufrační kapacity. 13) Roztoky málo rozpustných elektrolytů, výpočty rozpustnosti. 14) Galvanický článek, schéma článku a článková reakce. Rovnovážné napětí článku. 15) Výpočet termodynamických funkcí z elektrochemických dat. 16) Raoultův zákon. Výpočty změny teploty varu, teploty tuhnutí a osmotického tlaku. 17) Výpočty podle Henryho zákona. 18) Závěrečný test.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Předmět Základy fyzikální chemie si klade za cíl seznámit studenta v úvodní části se základními představami o struktuře ve všech skupenstvích. Dále jsou studovány základní poznatky o interakcích hmoty a záření a jejich aplikace. V následující části je přednáška zaměřena na termodynamiku systémů a dějů z hlediska energetické bilance a uskutečnitelnosti dějů. Je podán výklad všech termodynamických funkcí, včetně statistického pohledu na entropii. Druhá polovina přednášek je zaměřena na problematiku rovnováh v homogenních a heterogenních elektrochemických soustavách, chemické kinetikou a koloidní chemií. Přednáška je doprovázena seminářem, ve kterém jsou procvičovány aplikace teoretických základů formou výpočtů. Celá přednáška je koncipována jako základ pro další využití v navazujících předmětech.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
|
Doporučená literatura
|
-
A. Lázníčková, V. Kubíček. (2014). Základy fyzikální chemie: vybrané kapitoly pro posluchače Farmaceutické fakulty. Karolinum.
-
Atkins P., de Paula J. (2013). Fyzikální chemie. VŠCHT Praha.
-
Brdička R., Dvořák J. (1977). Základy fysikální chemie. Academia Praha.
-
Čapek, L. a kol. (2017). Jak se propočítat přes základy fyzikální chemie. Univerzita Pardubice, Pardubice.
-
F. R. Foulkes. (2013). Physical chemistry: for engineering and applied sciences. CRC Press.
-
J. Novák a kol. (2008). Fyzikální chemie : bakalářský a magisterský kurz. (první a druhý svazek). Vydavatelství VŠCHT.
-
K. J. Laider. (1993). The world of physical chemistry. Oxford Univ. Press.
-
Malijevský, A. (1997). Breviář z fyzikální chemie II. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Praha.
-
Malijevský, A. (2016). Breviář z fyzikální chemie I. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Praha.
-
Moore, W. J. (1981). Fyzikální chemie. SNTL Praha.
-
Novák, J. (2014). Příklady a úlohy z fyzikální chemie. VŠCHT, Praha.
-
P. Bolgar. (2018). Student's solutions manual to accompany Atkins' physical chemistry. Oxford University Press.
-
S. R. Logan. (1996). Fundamentals of chemical kinetics. W. Logmann, Essex.
-
T. Nevěčná. (1994). Příklady a úlohy z fyzikální chemie. PřF UP, Olomouc.
|