Předmět: Základy práce s umělou inteligencí

« Zpět
Název předmětu Základy práce s umělou inteligencí
Kód předmětu KFA/ZAI
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Laštovička Ondřej, Mgr. Ph.D.
  • Dvořáček Martin, Mgr.
  • Klein Tomáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Blok 1: Úvod do světa umělé inteligence Tento blok poskytne studentům základní přehled o umělé inteligenci (AI) a jejích hlavních principech. Studenti se seznámí s koncepty AI, včetně přehledu nejvýznamnějších AI modelů. Blok se zaměřuje na vysvětlení toho, co je AI, jak funguje a jaké jsou její klíčové aplikace v různých oblastech, s důrazem na možnosti využití AI ve fyzioterapii. Blok 2: Rozvoj dovedností v používání AI a zvýšení produktivity V tomto bloku se studenti naučí praktické dovednosti potřebné pro efektivní využití AI nástrojů. Kurz nabídne návody a cvičení zaměřená na tvorbu a optimalizaci promptů a aplikaci AI v různých situacích, například při vyhledávání informací, řešení problémů nebo analýze dat. Studenti se také naučí, jak mohou AI nástroje využít pro zvýšení své vlastní produktivity, včetně time managementu, organizace úkolů a zlepšení efektivity učení. Blok 3: AI ve fyzioterapii Tento blok se zaměřuje na možnosti využití AI při studiu fyzioterapie i v klinické praxi. Studenti se naučí, jak může AI doplnit klasické vzdělávací přístupy, resp. jak může být využita při diagnostice, návrhu léčebných postupů apod. Blok 4: Etické aspekty a pravidla pro využívání AI Poslední blok kurzu se zabývá etickými otázkami spojenými s používáním AI a univerzitními pravidly a směrnicemi pro její správné a odpovědné využívání. Studenti se seznámí s etickými výzvami, jako je ochrana osobních údajů, transparentnost rozhodovacích procesů AI a potenciální dopady na profesní praxi. Tento blok také pokrývá možnosti využití AI při tvorbě kreativního obsahu, jako jsou obrázky, videa a hudba, a zdůrazňuje potřebu dodržování etických a právních norem.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Účast na výuce - 9.75 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout studentům fyzioterapie úvod do světa umělé inteligence (AI) a jejího praktického využití v jejich oboru. Předmět je zaměřen na rozvoj dovedností v používání AI pro zefektivnění studijního procesu, zvýšení vlastní produktivity a podporu pro tvorbu vědecké práce. Důraz je kladen také na etické aspekty používání AI a na univerzitní/fakultní pravidla týkající se jejího využívání. Předmět je určen pro studenty 1. a 2. ročníku bakalářského studijního oboru Fyzioterapie na FTK UPOL.
Předmět je určen pro studenty 1. a 2. ročníku bakalářského studijního oboru Fyzioterapie na FTK UPOL.
Předpoklady
Základní počítačová gramotnost, základní znalost anglické terminologie. Student by měl disponovat vlastním notebookem či tabletem.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Aktivní účast v hodinách, plnění zadaných úkolů.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2020) Kategorie: Zdravotnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2016) Kategorie: Zdravotnictví - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní