Obsah: Pánevní dno jako součást hlubokého stabilizačního systému, vztah mezi nohou, bránicí a pánevním dnem. Viscerosomatické a somatoviscerální vztahy. Lokální svalový mikrospasmus a souvislost s bolestí v oblasti (malé) pánve a kostrče. Fyziologie a patologie menstruačních cyklů, jejich hodnocení, symptotermální metoda. Přehled nejčastěji používaných konceptů v terapii pánevního dna (metoda Ludmily Mojžíšové, Palaščák Pelvic Approach, Metoda 3x3, viscerální terapie, ?). Další rehabilitační postupy (kineziotaping, práce s rebozem, ženská bylinná napářka, hormonální jógová terapie, ?). Klinický obraz, patofyziologie, diagnostika a léčba nejčastějších stavů, se kterými se fyzioterapeut může setkat (zaměření především na kompetence fyzioterapeuta a praxi): - Syndrom kostrče, coccygodynie - Dysmenorrhea, menoragie - Dyspareunie, algopareunie, vaginismus - Chronická pánevní bolest - Endometrióza a adenomyóza Využití fyzioterapie před a po laparoskopickém zákroku, hysterektomii. Funkční sterilita a možnosti její terapie z pohledu rehabilitace.
|
Hlavním cílem předmětu je seznámit studenty s běžnými gynekologickými stavy, se kterými se mohou v praxi setkat, a které mohou skrze práci s pohybovým aparátem ovlivnit.
Získané způsobilosti: Student získá lepší znalost topografické anatomie lidského těla (v kontextu gynekologických diagnóz), ovládá palpační a vyšetřovací techniky v oblasti pánve. Zná charakteristiky nejběžnějších gynekologických stavů, se kterými se může setkat v praxi. Umí naučit pacienta/tku relaxovat a aktivovat svaly pánevního dna, aplikovat základní fyzioterapeutické metody terapie a získá povědomí o specializovaných konceptech.
|