Předmět: Vědy o hlasu, řeči a sluchu

« Zpět
Název předmětu Vědy o hlasu, řeči a sluchu
Kód předmětu KEF/PGSHR
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 20
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Švec Jan, prof. RNDr. Ph.D. et Ph.D.
Obsah předmětu
- Anatomie a fyziologie hlasového a řečového ústrojí, dýchací cesty a hrtan, chrupavčitá kostra, svaly a nervy ovládající nastavení hlasivek, struktura hlasivek, nastavení výšky a síly tónu. - Anatomie a fyziologie dýchání. - Akustika hlasu a řeči - hlas jako akustický signál, základy akustiky, kmity a vlny, tvorba hlasu a řeči v hlasovém ústrojí člověka, teorie zdroje a filtru. - Tvorba samohlásek v dutinách vokálního traktu, rezonance dutin, akustické rozlišení samohlásek - formanty. - Objektivní a subjektivní vlastnosti tónu, sluchové pole, základy psychoakustiky (frekvence vs. výška tónu, akustický tlak, hladina akustického tlaku, hladiny stejné hlasitosti [fon]). - Sluch: anatomie sluchového orgánu (vnější, střední a vnitřní ucho), teorie slyšení, vnitřní a vnější vláskové buňky, vzdušné a kostní slyšení. - Metody vyšetření sluchu, základy audiologie: sluchové zkoušky ladičkami, audiogram, tympanografie, otoakustické emise, BERA. - Sluchové vady a jejich korekce, sluchadla. - Akustický záznam hlasu a řeči - zařízení pro záznam hlasu, druhy mikrofonů a jejich charakteristiky, požadavky na vlastnosti mikrofonů (frekvenční charakteristika, směrová charakteristika, proximity efekt, dynamický rozsah - šum a přebuzení), předzesilovač a jeho nastavení pro záznam hlasu, analogově-digitální převod (vzorkovací frekvence, bitové rozlišení), typy zvukových souborů (wav, mp3 a další), spojovací kabely a konektory. - Akustické vlastnosti hlasu a řeči - frekvence, síla a spektrum (pravidelnost hlasu - perturbace, jitter, shimmer, tři typy hlasů z hlediska pravidelnosti a jejich rozpoznání, energie hlasu, intenzita, hladina intenzity, hladina akustického tlaku, vliv vzdálenosti mikrofonu od úst, vliv místnosti, kalibrace záznamu akustického tlaku). - Kmitání hlasivek. - Hlasové rejstříky: terminologie, vnímání rejstříků zpěvákem a posluchačem, tvorba hlasových rejstříků - 4+1 faktorů (hlasivky a jejich kmitání, vokální trakt, subglotický trakt a zpětné vazby na kmity hlasivek), spojité a náhlé přechody mezi rejstříky, teorie nelineární dynamiky, bifurkace hlasu, přeskoky z hrudního rejstříku do falzetu a subharmonická fonace, charakteristický interval přeskoku mezi hrudním a falzetovým rejstříkem, módy kmitání hlasivek. - Hlasový rozsah člověka a jeho měření, hlasové pole. - Mikrofony, Akustické a fyziologické metody vyšetření hlasu: snímání mikrofonem, spektrální analýza, elektroglotografie, pneumografie, pneumotachografie, laryngoskopie, videokymografie, fotoglotografie, přímé a nepřímé měření subglotického tlaku. - Hlasové poruchy a principy jejich léčby, hlasová hygiena. - Řeč: samohlásky versus souhlásky, artikulace, akustická analýza řeči, spektroskopie, automatické rozpoznávání řeči.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 48 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 36 hodin za semestr
Výstupy z učení
Přehledná znalost aktuální problematiky věd o hlasu, řeči a sluchu.
Předmět zaměřený na prohloubení znalostí v oboru věd o hlasu, řeči a sluchu. Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy, prokázat teoretické znalosti pro řešení modelových problémů.
Předpoklady
Absolvované magisterské studium

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Znalosti v rozsahu přednášené problematiky.
Doporučená literatura
  • English: literature will be supplied by Dr. Švec.
  • Pdf přednášek.
  • Vybrané časopisecké publikace.
  • Dršata, J. a kol. Foniatrie - hlas, Havlíčkův Brod: Tobiáš, 2011.
  • Mrázková, E., Mrázek, J., Lindovská, M. (2006). Základy audiologie a objektivní audiometrie. Medicínské a sociální aspekty sluchových vad, Ostrava: Ostravská univerzita, Zdravotně sociální fak.
  • Palková, Z. (1994). Fonetika a fonologie češtiny. Praha: Karolinum.
  • Sedláček, K. (1956). Základy audiologie. Státní zdravotnické nakladatelství, Praha.
  • Švec, J. (1996). Studium mechanicko-akustických vlastností lidského hlasu. PřF UP Olomouc.
  • Titze, I. R. (2000). Principles of voice production (second printing). Iowa City, IA: National Center for Voice and Speech.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr