Předmět: Proseminář z fyziky pro chemiky

« Zpět
Název předmětu Proseminář z fyziky pro chemiky
Kód předmětu KEF/PFCH
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubínek Roman, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Vybrané kapitoly z elektřiny a magnetismu 1. Základní fyzikální jednotky SI, fyzikální veličiny, skaláry a vektory 2. Statické elektrické pole - stanovení povahy nábojů a nabitých těles, vyjádření intenzity elektrického pole v jejich okolí, řešení příkladů na Coulombův zákon, výpočet elektrického potenciálu, napětí, stanovení kapacity kondenzátorů s dielektrikem i bez něj, vyjádření energie elektrostatického pole. 3. Stacionární elektrické pole - vyjádření proudu v elektrickém obvodu, stanovení svorkového a elektromotorického napětí podle Ohmova zákona, užití Kirchhoffových zákonů při řešení jednoduchých elektrických sítí. Ustálený elektrický proud v elektrolytech - Faradayovy zákony elektrolýzy. 5. Stacionární magnetické pole - užití Biotova-Savartova-Laplaceova zákona pro výpočet magnetického pole vodiče s proudem (početní i grafické řešení). Vyjádření síly působící v magnetickém poli na nabitou částici a vodič s proudem výpočtem i pomocí Flemingova pravidla levé ruky, užití permeability prostředí pro výpočet magnetického pole v látkovém prostředí. 6. Nestacionární elektromagnetické pole - užití Faradayova zákona elektromagnetické indukce, vyjádření vlastní a vzájemné indukčnosti. Matematické a fyzikální charakteristiky střídavých proudů, řešení jednoduchých obvodů střídavého proudu s odporem, indukčností a kapacitou. Vybrané kapitoly z optiky a fyziky mikrosvěta 7. Charakteristika optického prostředí pomocí indexu lomu, Užití Snellova zákona lomu a odrazu světla na rozhraní dvou prostředí. Odraz a lom světla na kulových plochách, pravidla zobrazování zrcadly a čočkami. Výpočet zvětšení pro lupu, mikroskop a dalekohled. 8. Vlnová teorie zobrazování - jednoduchá pravidla pro interferenci vlnění, vyjádření difrakce na mřížce a štěrbině, polarizace světla - Brewsterův polarizační úhel. Užití zákonů fotometrie. 10. Kvantová optika - vyjádření energie fotonu, výpočet de Broglieho vlnové délky. Užití Einsteinovy rovnice pro vnější fotoelektrický jev a výpočty energií. Elektromagnetické záření a jeho vlastnosti. 11. Jádro atomu, složení, vlastnosti. Radioaktivní rozpad, užití rozpadového zákona pro výpočet aktivity zářiče, rozpadové konstanty a poločasu rozpadu.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
  • Účast na výuce - 36 hodin za semestr
Výstupy z učení
Dosáhnout uspokojivé schopnosti řešit fyzikální úlohy, navazující na přednášky z oblasti "elektřina a magnetismus", "optika" a "atomová a jaderná fyzika" tak, aby byli studenti chemie schopni uspět v testu, který je podmínkou ukončení předmětu.
Předmět je určen k dosažení schopnosti řešit jednoduché fyzikální příklady a testové otázky v návaznosti na přednášené vybrané fyzikální oblasti.
Předpoklady
Orientovat se ve fyzice na úrovni střední školy.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Cvičení výpočtů a řešení příkladů Uzavření předmětu na základě účasti na semináři a úspěšně splněný závěrečný test
Doporučená literatura
  • Bartuška, K. a kol. (2000). Sbírka řešených úloh z fyziky III., IV.. Prometheus Praha.
  • Kolářová, H., Kubínek, R. (2020). Fyzika stručně a jasně. VUP Olomouc.
  • Lepil, O. a kol. (1995). Fyzika. Sbírka úloh pro střední školy. Prometheus, Praha.
  • Svoboda, E. a kol. (2006). Přehled středoškolské fyziky. Prometheus.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Chemie - analytik specialista (2021) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní