Předmět: Klinická toxikologie

« Zpět
Název předmětu Klinická toxikologie
Kód předmětu KEB/KLTOX
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Anzenbacher Pavel, prof. RNDr. DrSc.
  • Gucký Tomáš, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod, historie, vývoj a postavení oboru klinická toxikologie. Organizace péče v oboru klinická toxikologie v ČR. 2. Principy působení toxických látek. 3. Osud xenobiotik v organismu, vztah mezi dávkou a účinkem. Metody experimentální toxikologie. 4. Vybrané anorganické jedy. 5. Klasifikace omamných a psychotropních látek, legislativní aspekty nakládání s OPL. 6. Toxikologie těkavých organických látek. 7. Toxikologie cannabinoidů. 8. Toxikologie stimulancií. 9. Toxikologie opiátů. 10. Toxikologicky významné skupiny léčiv (benzodiazepiny, Z-drugs, analgetika, barbituráty, antipsychotika, antidepresiva, antihypertensiva, kardiotonika). 11. Toxikologie vybraných přírodních látek. 12. Analytické přístupy v toxikologii. 13. Interdisciplinární vztahy v klinické toxikologii. 14. Toxikologické kazuistiky.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit posluchače se základy oboru klinická toxikologie z hlediska potřeb klinických oborů a z hlediska problematiky analytické chemie. V úvodu jsou posluchači seznámeni se základními principy toxického působení xenobiotik na lidský organismus na úrovni molekulární, buněčné, orgánové i systémové a stručně jsou shrnuty základní principy osudu xenobiotik v organismu. V obecné rovině jsou shrnuty principy vztahu mezi dávkou a účinkem xenobiotika a z něj vyplývající klasifikace jedů. Dále jsou posluchači seznámeni s metodami experimentální toxikologie. V následující systematické části jsou postupně probírány toxikologicky významné skupiny látek (jedy anorganické, těkavé organické látky, jednotlivé skupiny omamných a psychotropních látek, vybrané skupiny léčiv a vybrané skupiny rostlinných a živočišných jedů). Systematicky jsou dále diskutovány analytické přístupy v toxikologii a problematika zpracování vzorku ve stopové analýze.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví - Experimentální biologie (2023) Kategorie: Biologické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní