Vyučující
|
-
Ulrichová Jitka, prof. RNDr. CSc.
-
Gucký Tomáš, RNDr. Ph.D.
-
Kopečný David, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Laboratorní medicína a její postavení v diagnostice. Referenční rozmezí. Biochemie lipidů. Laboratorní vyšetření u aterosklerozy a metabolického syndromu. Dělení lipidů a lipoproteinů, struktury, vlastnosti a význam v metabolismu. Metabolický syndrom, definice.Biochemie cukrů. Laboratorní vyšetření u diabetes mellitus. Dělení cukrů, struktury, vlastnosti a význam v metabolismu. Diabetes I. a II. Typu, biochemie a diagnostika. Monitorování diabetu vč. kontinuálního monitorinku. Testy na kompenzaci diabetu (glykemie, glykovaný hemoglobin). Inzulín, proinzulín, C-peptid. Vyšetření albuminu v moči. Postavení POC technologií ve vyšetřovacích algoritmech. Biochemie aminokyselin. Laboratorní vyšetření u malnutrice. Dělení aminokyselin a proteinů, struktury, vlastnosti a význam v metabolismu. Nutrice a metody stanovení nutrice. Rozpis parenterální výživy a kontrolní vyšetření při parenterální výživě. Analýza malnutrice. Biochemie iontů. Laboratorní vyšetření při monitorování vnitřního prostředí. Stopové prvky Na, Cl, K, Ca, Mg a ostatní ionty, význam v metabolismu, vnitřní prostředí. Laboratorní vyšetření iontů v intenzivní péči. Význam Se, Cu, Zn. Biochemie jater. Laboratorní vyšetření v hepatologii. Metabolické funkce jater, vyšetření enzymů, vyšetření u ikterů, dechové testy, vyšetření u virových hepatitid. Diagnostický význam analýzy ALT, AST, CK, CKMB, GMT, AP, CHE v séru. Hyperbilirubinemie, typy ikterů. Akutní koronární syndrom. Laboratorní vyšetření v kardiologii. Definice a popis akutního koronárního syndromu. Srdeční troponiny a natriuretické peptidy v diagnostice. Acidobazická rovnováha. Laboratorní vyšetření ABR. Význam udržování ABR pro metabolismus. Laboratorní vyšetření pro určení stavu ABR dle Astrupa a dle Stewarta, základní vyhodnocení parametrů. Biochemie ledvin I. Laboratorní vyšetření v nefrologii. Fyzikální a chemické vyšetření moče. Suchá chemie. Vyšetření močového sedimentu. Zadání seminární práce na téma: Bilance tekutin a pitný režim s analýzou získaných vzorků a s vyhodnocením výsledků. Biochemie ledvin II. Laboratorní vyšetření v nefrologii. Funkce ledvin a jejich význam pro metabolismus. Laboratorní kontrola glomerulárních a tubulárních funkcí ledvin. Určení glomerulární filtrace. Biochemie lipidů. Laboratorní vyšetření u aterosklerozy a metabolického syndromu. Dělení lipidů a lipoproteinů, struktury, vlastnosti a význam v metabolismu. Ateroskleroza, definice. Rizikové faktory u aterosklerozy. Odhad globálního rizika za pomoci algoritmů. Stopové prvky a vitamíny. Význam selenu, zinku. Vitamin A, vitamin C. Preanalytická a postanalytická fáze laboratorního vyšetření. Základy indikace a interpretace laboratorního nálezu. Využívání počítačových algoritmů při hodnocení laboratorního nálezu. Laboratorní medicína a její postavení v diagnostice. Fáze vyšetřovacího procesu. Analytická a preanalytická chyba. Odběrové systémy při odběru krve a moče. Senzorová technika v intenzivní péči.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce (statická, dynamická)
- Domácí příprava na výuku
- 20 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 24 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Úvod do klinické biochemie, referenční hodnoty, analytická a biologická chyba laboratorního vyšetření, správná laboratorní praxe.
Znát a vysvětlit: Úvod do klinické biochemie, referenční hodnoty, analytická a biologická chyba laboratorního vyšetření, správná laboratorní praxe. Moč I. Sběr, konzervace, fyzikální vyšetření, chemické vyšetření: průkaz bílkovin, krve, žlučových barviv. Močové kameny. Moč II. Průkaz ketolátek, glukozy, nitritů. Močový sediment, vyšetření dle Hamburgera. Vyšetření renálních funkcí. Vyšetření jaterních funkcí. Diabetes mellitus, oGTT, self monitoring, odpady glukozy v moči, analyza krve pacienta na glukometru, dokumentace diabetika, měření glykemie pomocí glukometru ONE-TOUCH, provedení oGTT a interpretace výsledků, technika a provedení analýza profilů glykemie, glykovaného hemoglobinu a glykovaného proteinu. Interpretace. Acidobazická rovnováha (ABR), odběr materiálu, typy poruch ABR, Dif. Dg. Poruch ABR, Metabolismus Iontů, natrium, kalium. Testy na určení těhotenství, HCG. Infarkt myokardu. Kardiomarkery troponin, myoglobin, CKMB-mas. Hyperlipoproteinemie, ateroskleroza, etiologie aterosklerozy, metabolický syndrom, rizikové faktory aterosklerozy, terapie. Lipidové poradny.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Písemná zkouška
60% úspěšnost u zkoušky test
|
Doporučená literatura
|
-
Ferenčík M., Rovenský J., Nyulassy Š. (2004). Ilustrovaný imunologický slovník. Galén 2004.
-
Jabor, A. (2008). Vnitřní prostředí. Grada Publishing,a.s.
-
Jabor A, Zámečník M. (2005). Preanalytická fáze. ČSKB ČLS JEP a SEKK.
-
Koolman J., Rohm KH.:. (2012). Barevný atlas biochemie, 4.vydání. Grada 2012.
-
Masopust, J. (1998). Klinická biochemie - požadování a hodnocení biochemických vyšetření, 1. a 2. díl. Praha - Karolinum, UK.
-
Petr Wagner. Laboratorní referenční hodnoty. Triton, 2003.
-
Racek, J. (1999). Klinická biochemie. Galén, Praha.
-
Schneiderka P. a kol. (2004). Kapitoly z klinické biochemie.. Karolinum Praha 2004.
-
Svačina Š. (2010). Poruchy metabolismu a výživy. Galén 2010.
-
Štern P a kol.:. (2005). Obecná a klinická biochemie pro bakalářské obory studia. Karolinum Praha 2005.
-
Zima T. et al.:. (2007). Laboratorní diagnostika, druhé vydání.. Galén, 2007.
-
3. Stejskal D., Stejskal P., Bartek J., Mohapl P. (1996). Metabolická onemocnění hromadného výskytu - metabolický kardiovaskulární syndrom, osteoporoza, urolitiáza,. Biovendor 1996.
-
4. Chlup R., Bartek J. aj. (1996). Programová léčba diabetu. Galén 1996.
-
5. Berger M., Jorgens V., Chlup R. Léčba inzulinem v každodenním životě. Victoria Publishing, 1995.
-
7. Češka R. (2012). Cholesterol a ateroskleróza, léčba dyslipidémií. Triton 2012.
|