Předmět: Teorie TV (seminář)

« Zpět
Název předmětu Teorie TV (seminář)
Kód předmětu KDU/TTVMS
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jirsa Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
  • Bojda Tomáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Okruhy 1. Konvergence televizního média (H. Jenkins, M. Kavka) text: Jenkins, H. (2006) Convergence Culture: Where Old and New Media Collide, s. 59-92. úkol: aplikace teze o průmyslové konvergenci na vybraný příklad a její prezentace 2. Teorie televizních žánrů (J. Mittell, R. Altman) text: vybraná kapitola z Mittell, J. (2004) Genre and Television (kromě kapitoly 1). úkol: prezentace shrnutí vybrané kapitoly 3. Televizualita, cinematizace a televizní styl (J. T. Caldwell, J. Butler, B. Mills) text: Mills, B. (2013) What Does It Mean To Call Television "Cinematic"? In. Jacobs, J. - Peacock, S. Television Aesthetics and Style, s. 57-66. úkol: analýza stylu ve vybraném pořadu a prezentace závěrů 4. Audience studies a fandom studies (M. Hills, P. Booth, H. Jenkins, J. Gray) text: Hills, M. (2004) Defining Cult TV: Texts, Intertexts and Fan Audiences. In. Allen, R. C. - Hill, A.: The Television Studies Reader, s. 509-523. 5. Živá televize (J. Burdon, J. Ellis)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Semestrální práce - 44 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu bude seznámení se vybranými oblastmi a okruhy teorie TV a klíčovými texty, které je reprezentují. Smyslem bude pochopení základních tezí představovaných v daných textech, osvojení si důležité terminologie a provázání teoretických konceptů s historickým a kulturním kontextem, v němž vznikaly. Seminář volně navazuje na teoretické A přednášky a umožňuje studujícím koncentrovat se na aplikace teoretických konceptů na konkrétní příklady z praxe.
Po absolvování kurzu zvládají studující použít rozvinout teoretickou terminologii pro popis a interpretaci řady jevů zkoumaných na poli TV studies, od textuálních a naratologických aspektů, přes problematiku výzkum průmyslové sféry, diváckých praktik a reprezentací.
Předpoklady
Ideálním základem je kurz Teorie televize z bakalářského studijního programu FDTRS či TRS. Nicméně žádné prerekvizity nejsou pro tento předmět nastaveny.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor jazykového projevu studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární), Seminární práce

aktivní účast v diskuzích povinná docházka (max. 2 absence na kontaktní části) shlédnutí povinného seznamu projekcí prezentace projektu - aplikace vybraného teoretického konceptu na praktický příklad odevzdání odborné eseje, kde studující kriticky zhodnotí vybraný teoretický koncept a posléze jej aplikuje na vybranou televizní situaci
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Televizní a rozhlasová studia minor (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Televizní a rozhlasová studia maior (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -