Předmět: Světové divadlo F

« Zpět
Název předmětu Světové divadlo F
Kód předmětu KDU/SVDF
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubartová Eliška, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Kurz je v ZS 2023/2024 vyučován Eliškou Kubartovou, eliska.kubartova@upol.cz 1.-2. Úvod do komediálních žánrů 3.-4. Antická komedie jako utopie. Aristofanes: Ptáci 5.-6. Renesanční komedie záměn jako otázka identity. Shakespeare: Komedie omylů 7.-8. Klasicistní komedie jako společenská satira. Moliere: Tartuffe 9.-10. Moderní komedie jako politická satira. Voskovec a Werich: Caesar 11.-12. Pohybová komedie: Commedia dell´arte (záznam představení P. Scherhaufera v Divadle na provázku)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Kurz se zabývá komedií jakožto uměleckým, kulturním a společenských mechanismem od antiky až do 21. století. Jeho cílem je na konkrétních inscenacích, představeních a textech ukázat, jakých formálních podob může estetizovaný humor nabývat a jaké funkce v různých kulturních a historických kontextech plní. Uvidíme, že komično není povrchní fenomén sloužící k "pouhému" pobavení, ale sémantický a afektivní prostředek, který - v minulosti stejně jako dnes - dokáže spojovat i rozdělovat, těšit i ubližovat.
Po absolvování kurzu studující: - budou schopni pojmenovat jednotlivé formy a druhy estetizovaného komična a dát jejich příklady, - budou schopni vztáhnout estetickou stránku komediálních žánrů k jejich sociokulturnímu kontextu, - budou schopni rozeznat a popsat subverzivní i sociálně-kohezní aspekt inscenovaného humoru, - porozumí humoru na divadle, v dramatu a v kulturních představeních v jeho komplexnosti.
Předpoklady
Předmět nemá prerekvizity.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

- domácí četba (v češtině a angličtině) - aktivní účast na seminární diskuzi a aktivitách - závěrečná seminární práce
Doporučená literatura
  • Calder, Andrew. Moliere: The Theory and Practice of Comedy. Bloomsbury. 2000.
  • ČERNÝ, František a kol. (1983). Dějiny českého divadlaIV.. Praha .
  • Fontaine, Michael and Adele C. Scafuro. The Oxford Handbook of Greek and Roman Comedy. Oxford University Press. 2013.
  • Leggat, Alexander. The Cambridge Companion to Shakespearean Comedy. Cambridge University Press. 2002.
  • Oslzlý, Petr. Commedia dell'arte Divadla na provázku (1974-1985): analýza, rekonstrukce, dokumentace inscenace režiséra Petra Scherhaufera & Harlekýna Boleslava Polívky. Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Divadelní fakulta. 2010.
  • Weitz, Eric. Theatre and Laughter. MacMillan. 2016.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia minor (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia maior (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -