Předmět: Oborové praktikum-divadelní A

« Zpět
Název předmětu Oborové praktikum-divadelní A
Kód předmětu KDU/OPDA
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bernátek Martin, Mgr. Ph.D.
  • Králová Markéta, Mgr.
Obsah předmětu
Předmět vyučuje Mgr. et MgA Markéta Králová, garantem je Martin Bernátek Výuka probíhá v sudé týdny a 5. května. Obsah předmětu: 1.-2. dramaturgický výběr titulu / tématu, analýza textu a jeho úprava, tvorba scénáře / dramatizace, dramaturgicko-režijní koncepce vybraného textu 3-4. vizuální a zvuková podoba inscenace (včetně práce se světlem), rozdělení tvůrčích týmů - herecký (hudební), produkční (technický), práce ve skupinách podle zaměření 5.-6. vlastní nastudování a realizace (večer představení) Konkrétní podoba závěrečného výstupu bude upřesněna podle počtu a složení zájemců o předmět. Těžištěm předmětu je vhled do procesu vzniku inscenace se všemi kompetencemi, které k němu patří, osvojení si praktických dovedností a propojení teoretických poznatků s divadelní praxí.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je v koncentrované podobě simulovat proces vzniku divadelní inscenace s prezentací před diváky. Studenti získají elementární vhled do jednotlivých divadelních, divadelně-produkčních a technických profesí a osvojí si praktické dovednosti, včetně improvizace a hledání alternativních řešení při případných omezeních v kulturní sféře. Absolvování předmětu vede k žádoucímu propojení teoretických poznatků s divadelní praxí a k hledání možností realizace jevištního tvaru.
Studující si osvojí praktických dovednosti z inscenační tvorby a získává elementární vhled do jednotlivých divadelně-praktických profesí. Získají schopnost rozhodovat se v týmové spolupráci, uplatnit dramaturgické a tvůrčí dovednosti. Znají jednotlivé fáze inscenačního procesu - od námětu přes dramaturgický výběr a nastudování až k produkčnímu zajištění prezentace projektu a jeho propagaci. Umí aplikovat teoretické poznatky v divadelní praxi a současně získává prostřednictvím praktických zkušeností potřebné předpoklady pro objektivní reflektování divadelní tvorby.
Předpoklady
Individuální tvořivost.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Podmínkou je aktivní účast ve výuce, plnění zadaných úkolů ve výuce i mimo ni, individuální kreativita, skupinová spolupráce.
Doporučená literatura
  • Strassberg, Lee. Vysněná vášeň: výklad metody herecké práce. Praha: NAMU. 2022.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Filmová, divadelní, televizní a rozhlasová studia (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia maior (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia minor (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -