Předmět: Estetika a obecná teorie umění 2

« Zpět
Název předmětu Estetika a obecná teorie umění 2
Kód předmětu KDU/EOT2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sýkora Michal, Mgr. Ph.D.
  • Ptáček Luboš, doc. Mgr. Ph.D.
  • Černík Jan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Středověká estetika: patřila krása k transcendentáliím? 2. Renesanční pokusy o nobilitaci poezie, malířství a sochařství: Dante, Boccaccio, Leonardo da Vinci. 3. Francouzské klasicistické úvahy o umění a jejich vztah k Descartovu racionalismu: Boileau, Corneille. 4. Britská estetika 18. století: spory o standard vkusu a povahu umění (Burke, Kames, Hume ad.). 5. Francouzská estetika 18. století: senzualisté a emocionalisté (Dubos, Rousseau), encyklopedisté (Diderot, d'Alembert), stoupenci teorie umění jako idealizované nápodoby (Batteux). 6. Německá estetika 18. století: vznik estetiky jako samostatné filozofické disciplíny (Baumgarten), generace kritiků (Lessing, Mendelssohn), nástup idealismu (Kant, romantici). 7. Německá estetika 19. století: Hegel, Schopenhauer, Nietzsche. 8. Estetický pozitivismus a sociologická estetika (Taine, frankfurtská škola). 9. Formalismus: herbartovský formalismus 19. století (Herbart, Zimmermann), ruský formalismus (Šklovskij, Tyňanov). 10. Strukturalismus, poststrukturalismus a dekonstrukce: český strukturalismus (Mukařovský, Vodička), francouzský strukturalismus (Barthes), dekonstrukce (Derrida). 11. Fenomenologická estetika (Ingarden, Moritz, Geiger). 12. Estetika a existencialismus (Heidegger, Staiger). 13. Analytická estetika (Goodman).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Přednášky v obrysech nastíní vývoj evropských úvah o umění a kráse od středověku do dvacátého století. Vyloží proměnu hlavních estetických kategorií na čele s pojmy umění, krásná umění, krása, vznešeno a vkus. Soustředěná pozornost bude věnována vzniku estetiky jako samostatné filozofické disciplíny a emancipaci umění od vědy.
Studenti získají základní znalosti dějin evropské estetiky a stěžejních estetických kategorií.
Předpoklady
Žádné podmiňující předměty.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška

K úspěšnému složení zkoušky je třeba účastnit se přednášek, přečíst a prostudovat povinnou literaturu a složit test. Povinná literatura: Denis Diderot, List o hluchoněmých. In: týž, O umění. Praha, 1983, s. 224-248. David Hume, O standardu vkusu. Aluze 2002, č. 2, s. 82-92. Johann Joachim Winckelmann, Pojednání o schopnosti vnímat krásno v umění. In: týž, Dějiny umění starověku. Stati. Praha 1986, s. 344-358. Immanuel Kant, Kritika soudnosti. Praha 1975, §1-22. Jan Mukařovský, Umění jako sémiologický fakt. In: týž, Studie z estetiky, s. 85-89.
Doporučená literatura
  • Gilbertová, Katharine E. H., Kuhn, Helmut. (1969). Dějiny estetiky. Praha.
  • Henckmann, Wolfhart - Lotter, Konrad. (1995). Estetický slovník. Praha.
  • Tatarkiewicz, Wladyslaw. (1991). Dejiny estetiky I, II,III. Bratislava.
  • Volek, Jaroslav. (1969). Kapitoly z dějin estetiky. Praha.
  • Zuska, Vlastimil. (2001). Estetika, úvod do současnosti tradiční disciplíny. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Filmová, divadelní, televizní a rozhlasová studia (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dějiny výtvarných umění (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní