Předmět: Sociálně - právní ochrana dětí a mládeže

« Zpět
Název předmětu Sociálně - právní ochrana dětí a mládeže
Kód předmětu KCP/PSOCH
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šallé Lucie, Mgr.
  • Němec Damián, prof. dr
  • Kovářová Kochová Ingrid, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Hlavní témata přednášek: 1. Sociálně - právní ochrana dětí. Charakteristika, prameny právní úpravy. Orgány sociálně - právní ochrany děti. 2. Postavení dítěte v systému sociálně - právní ochrany. 3. Opatření sociálně - právní ochrany dětí. 4. Zařízení sociálně - právní ochrany dětí. 5. Dítě a partnerský konflikt rodičů. 6. Dítě a kriminální jevy 7. Dítě v náhradní rodinné péči. 8. Dítě jako účastník soudního a správního řízení.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
  • Účast na výuce - 20 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem tohoto předmětu je zprostředkovat studentům poznatky umožňující jim získat základní orientaci v problematice sociálně - právní ochrany dětí de lege lata, aby student nabyl základní poznatky z oboru, aby se zorientoval v právní úpravě při řešení konkrétních situací a využil své dovednosti nabyté v oboru pedagogiky, psychologie a sociální práce. Kombinací těchto dovedností může získat širší vhled do možností řešení konfliktních situací a patologií, které vznikají v rámci běžného rodinného soužití, ve školním kolektivu i při trávení volného času dítěte, a případně nabídnout řešení, které zohlední i právní zájmy jednotlivých zúčastněných osob, zejména pak zájem dítěte. V rámci výuky budou věnována pozornost nejen problematice týkající se typicky dětského věku, ale i problematice typické pro věk osob mladistvých, blížících se dosažení zletilosti. V označení jednotlivých témat přednášek a seminářů je užito jednotné označení pro subjekt "dítě".
Studenti se orientují v právní úpravě a získané poznatky uplatní při jimi realizované činnosti s dětmi a mládeží.
Předpoklady
Předmět nemá žádné prerekvizity. Předpokládá se však znalost probíraných témat v předmětu Rodinné právo pro sociálně-právní ochranu dětí ( KCP/KSRPS, KCP/PSRPS) a užívání získaných vědomostí.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Vyřešení praktických příkladů na seminářích Písemný rozbor navštíveného jednání soudu. Každý student navštíví jednání soudu dle své vlastní volby u soudu prvního stupně ve věcech rodinných. Ústní zkouška.
Doporučená literatura
  • HRUŠÁKOVÁ, Milana, Zdeňka KRÁLÍČKOVÁ, Lenka WSETPHALOVÁ. Rodinné právo. 2. vydání. Praha: C. H. Beck. 2017.
  • KOVÁŘOVÁ KOCHOVÁ, I. Deset kapitol ke studiu rodinného práva. Olomouc:UPOL. 2016.
  • MACELA, Miloslav a kol. (2019). Zákon o sociálně-právní ochraně dětí, 2. vydání. Praha, Wolters Kluwer.
  • NOVOTNÁ, Věra a kol. (2022). Zákon o sociálně-právní ochraně dětí s komentářem, 3. aktualizované vydání. Olomouc: ANAG.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr