Předmět: Fyzikální aspekty fyziologie rostlin

« Zpět
Název předmětu Fyzikální aspekty fyziologie rostlin
Kód předmětu KBF/FAFR
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Špundová Martina, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Elektrické vlastnosti rostlin Elektrická vodivost a fotovodivost materiálů. Vodivost biologicky důležitých látek. Aparatury pro měření stacionární vodivosti a fotovodivosti. Konduktometrie a konduktometrické měřící metody, příklady použití v biofyzice. Únik iontů. Peroxidace lipidů. 2) Elektrické potenciály Měření elektrických potenciálů rostlin. Akční a variační potenciály. Napěťově závislé kanály v thylakoidech. Souvislost potenciálů se stresy rostlin. Mikroelektrody a metody terčíkového zámku. Membránový potenciál a jeho měření. 3) Magnetické vlastnosti Metody NMR a EPR a jejich užití ve fyziologii rostlin. Měření rozložení vody v listu, detekce ROS pomocí metody záchytu spinů. Vliv elektrických, magnetických a elektromagnetických polí na rostliny. 4) Termické vlastnosti Termometrie rostlin. Měření teploty rostlinného pletiva. Toky a akumulace tepla v rostlinách. Termické metody a jejich užití ve fyziologii rostlin (DTA, DSC, kalorespirometrie, termoimaging). 5) Optické vlastnosti Spektra odrazivosti a propustnosti. Spektrum absorptance. Měření pomocí integrační koule. Měření pohybu chloroplastů. Použití multivrstvové metody a metody vláknové optiky. Optické indexy rostlin a jejich význam. Chlorofylmetry a měřiče optických indexů (NDVI aj.). Multispektrální kamery. Metody diferenční absorpce. 6) Mechanické vlastnosti rostlin Biomechanika a hydromechanika rostlin. Transport xylémem a floémem. 6) Environmentální biofyzika rostlin Teplota a vlhkost vzduchu. Měření vlhkosti vzduchu. Přenosy tepla a látek, toky. Vyzařování a příjem energie. Vítr. Vodní a tepelné relace v půdě. Světlo v porostu. Pohyb vzduchu, vítr.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Příprava na zkoušku - 50 hodin za semestr
Výstupy z učení
Buňky a difúze.Voda v rostlinné buňce. Energetické bilance
Předmět zaměřený na získání znalostí. Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy, prokázat teoretické znalosti pro řešení modelových problémů.
Předpoklady
Znalosti fyziky, biofyziky, chemie a rostlinné fyziologie. Studentům je doporučeno předchozí absolvování předmětu LRR/FRP - Fyziologie rostlin.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Znalosti v rozsahu přednášek (základní pojmy, pochopení principů, příklady použití).
Doporučená literatura
  • Campbell, G.S., Norman, J.M. (1997). An introduction to Environmental Biophysics. Springer..
  • Nobel, P.S. (1999). Physicochemical and Environmental Plant Physiology. Academic Press, San Diego et al.
  • Taiz, L., Zeiger, E. (2006). Plant Physiology. Sinauer Associates, Inc., Publisher, Sunderland, Massachussets.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr