Vyučující
|
-
Cichá Martina, doc. Mgr. Ph.D.
-
Olejníčková Jana, Mgr. Ph.D.
-
Kurková Petra, Mgr. Ph.D.
-
Hřivnová Michaela, doc. Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Pro kombinovanou formu studia je možné využít část distančního studijní textu dostupného v systému LMS Unifor: KIKALOVÁ, K., KOPECKÝ, M. Úvod do studia prevence závislostí dětí a dospívajících. Olomouc: UP, 2013. Dostupné v LMS Unifor. STRNISKOVÁ, D. Problematika zneužívání návykových látek. In press. Témata ke konzultacím: Charakteristika rizikového chování. Organizace primární prevence v prostředí školy. Možnosti rozpoznání jednotlivých typů rizikového chování Spolupráce rodiny a školy Témata k samostudiu: Specifika období dospívání. Primární a sekundární skupiny. Nejčastější volnočasové aktivity dětí a mládeže. Rizikové trávení volného času. Nebezpečné aktivity, hazardní sporty. Nejčastější úrazy dětí, nejčastější úrazy mládeže. Témata k dlouhým úkolům (seminárním pracím): Modelové návrhy preventivních aktivit zaměřených na vybrané typy rizikového chování.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
- Domácí příprava na výuku
- 11 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 15 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 28 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cíle: Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: - charakterizovat jednotlivé typy rizikového chování, - popsat význam, možnosti a omezení prevence ve školním prostředí - vysvětlit zvláštnosti vývojového období dětství a dospívání s ohledem na vznik rizikových typů chování - identifikovat známky některých typů rizikového chování (šikana, násilí, xenofobie, užívání návykových látek, závislosti na digitálních technologiích, zanedbávání, týrání a zneužívání dětí, poruchy příjmu potravy) - definovat úlohu MŠMT v oblasti prevence rizikového chování - znát a být schopni využívat metodické pokyny MŠMT pro okruhy rizikového chování - sestavit rámec prevence vybraného typu rizikového chování - aplikovat v praxi preventivní opatření proti úrazům dětí a mládeže Témata: Specifika období dospívání; problematika rizikového chování; primární a sekundární skupiny jejich vliv na osobnost a chování; organizace prevence v prostředí školy; nejčastější volnočasové aktivity dětí a mládeže; rizikové trávení volného času; spolupráce rodiny a školy; nebezpečné aktivity, hazardní sporty; nejčastější úrazy dětí, nejčastější úrazy mládeže.
Schopnost participovat na prevenci rizikového chování dětí a mládeže v prostředí základní školy. Práce s dokumenty pro oblast prevence rizikového chování.
|
Předpoklady
|
Práce s PC, připojení na internet.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce, Písemný test
Účast na prezenčních tutoriálech. Individuální práce studentů vypracování jedné seminární práce o rozsahu 5 stran A5.
|
Doporučená literatura
|
-
BYDŽOVSKÝ, J. (2001). První pomoc. Praha : GRADA Publishing.
-
GRIVNA, M. a kol. (2003). Dětské úrazy a možnosti jejich prevence. Praha : CÚP UK 2. LF Motol.
-
Hořejší, J. (2003). Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajících dívek. Praha: Grada.
-
Hřivnová, M. (2010). Stěžejní aspekty výchovy ke zdraví. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Hutyrová, M., Růžička, M., & Spěváček, J. (2013). Prevence rizikového a problémového chování. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Kikalová, K., & Kopecký, M. (2014). Úvod do studia prevence závislostí dětí a dospívajících. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
MIOVSKÝ M., L. SKÁCELOVÁ, L. ČABLOVÁ, M. VESELÁ A J. ZAPLETALOVÁ. Návrh doporučené struktury minimálního preventivního programu prevence rizikového chování pro základní školy..
-
Miovský, M., Skácelová, L., Zapletalová, J., Novák, P. (Eds.) (2010). Primární prevence rizikového chování ve školství. Praha: Sdružení SCAN, Univerzita Karlova v Praze & Togga.
-
Nešpor, K., Csémy, L. (1996). Léčba a prevence závislostí. Praha: Psychiatrické centrum.
-
NEŠPOR, K. (1997). Jak překonat problém s hazardní hrou. Praha.
-
NEŠPOR, K. (1996). O drogách, alkoholu, kouření a lepších věcech. Praha.
-
PELECH, L., ROTH, Z., ZVADOVÁ, Z. (1998). Úrazy a děti. Praha : Čs. pediatr 15.
-
PRESL, J. (1994). Drogová závislost. Praha : Maxdorf.
|