Vyučující
|
-
Růžička Petr, Mgr.
-
Cichá Martina, doc. Mgr. Ph.D.
-
Škurek Martin, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Právo na život a zdraví dítěte jako základní lidská práva. Ochrana života a zdraví dítěte podle podle Všeobecné deklarace lidských práv, Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, Listiny základních práv EU, ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky a ústavního zákona č. 2/1993 Sb. o vyhlášení Listiny základních práv a svobod. Vybrané otázky trestního práva - ochrana života a zdraví dítěte v trestním právu, ochrana dítěte před trestnou činností, trestní odpovědnost mladistvých, činy jinak trestné dětí mladších 15 let. Ochrana před drogami - ochrana dítěte před drogami, jinými návykovými látkami, alkoholem a tabákem. Ochrana dítěte před šikanou. Sociálně-právní ochrana dětí. Náležitý dohled.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Účast na výuce
- 20 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 16 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 16 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu Právo pro učitele výchovy ke zdraví je seznámit studenty s právní úpravou podle Všeobecné deklarace lidských práv, Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, Listiny základních práv EU, ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky a ústavního zákona č. 2/1993 Sb. o vyhlášení Listiny základních práv a svobod, týkající se základních lidských práv a svobod. V této souvislosti je kladen důraz zejména na rozbor práva na život, práva na zachování lidské důstojnosti a práva na ochranu zdraví. Dále je cílem předmětu Právo pro učitele výchovy ke zdraví seznámit studenty s právními předpisy, které obsahují právní regulaci sociopatologických jevů, které mají vztah ke zdraví, zejména zneužívání návykových látek (alkohol, omamné a psychotropní látky, nikotin). V této souvislosti je věnována pozornost vybraným ustanovením zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku (skutkové podstaty trestných činů ohrožování výchovy mládeže, svádění k pohlavnímu styku, podávání alkoholických nápojů mládeži, pohlavního zneužívání, soulože mezi příbuznými, nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a navazujících trestných činů, šíření toxikomanie a šíření nakažlivé choroby), a zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže. Cílem předmětu Právo pro učitele výchovy ke zdraví je také studenty seznámit s právní úpravou podle zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, a to zejména s ustanoveními o právech a povinnostech žáků, studentů a zákonných zástupců dětí a nezletilých žáků, pokud jde o výchovu žáků ke zdraví, s právní úpravou náležitého dohledu, s právní regulací šikany a s právní úpravou sociálně-právní ochrany dětí ohrožených sociopatologickými jevy, které mají vztah ke zdraví, zejména zneužíváním návykových látek.
Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: orientovat se v právní úpravě základních lidských práv podle mezinárodních lidskoprávních smluv (Všeobecná deklarace lidských práv, Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, Listina základních práv EU) ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, ústavního zákona č. 2/1993 Sb., listiny základních práv a svobod, orientovat se v právní úpravě podle zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, orientovat se v právní úpravě podle zákona č. 218/2003 Sb., zákona o soudnictví ve věcech mládeže, orientovat se v právní úpravě podle zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, orientovat se v právní úpravě podle zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, orientovat se v právní úpravě podle zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, orientovat se v právní úpravě podle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, orientovat se v právní úpravě podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, orientovat se v právní úpravě podle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí v návaznosti na základní cíle předmětu Právo pro učitele výchovy ke zdraví.
|
Předpoklady
|
Pro zapsání předmětu nejsou stanoveny žádné zvláštní předpoklady.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Seminární práce, Písemný test
Znalost práce s PC.
|
Doporučená literatura
|
-
JELÍNEK, J. a kol. Trestní právo hmotné. Obecná část. Zvláštní část. Praha: Leges, 2009..
-
JELÍNEK, J. a kol. Trestní právo hmotné. Obecná část. Zvláštní část. 7. vydání. Praha: Leges, 2019. 1000 s..
-
ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky.
-
ústavní zákon č. 2/1993 Sb., Listina základních práv a svobod.
-
WAGNEROVÁ, E. a kol. Listina základních práv a svobod. Komentář. Wolters Kluwer, 2011..
-
zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách.
-
zákon č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže.
-
zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.
-
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
-
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
-
zákon č. 359/1999 Sb., zákon o sociálně-právní ochraně dětí.
-
zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník.
-
zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon.
-
zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.
-
zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
-
ŽATECKÁ, E. a kol. Zákon o soudnictví ve věcech mládeže - komentář. Praha: C. H. Beck, 2015..
|