Vyučující
|
-
Otřísal Pavel, prof. Ing. Ph.D., MBA
|
Obsah předmětu
|
1. Historie chemických, jaderných a biologických zbraní 2. Základní fyzikální a chemické vlastnosti látek 3. Průmyslové nebezpečné látky - průmyslové škodliviny 4. Bojové chemické látky 5. Neletální zbraně - bojové chemické látky 6. Novodobé trendy ve vývoji chemických zbraní 7. Zpracování analýz a hodnocení rizik úniku nebezpečných škodlivin 8. Vliv meteorologických podmínek na šíření látek v ovzduší 9. Jaderná energie a jaderná zařízení 10. Jaderné zbraně 11. Mírový program a smlouvy o odzbrojení 12. Ochrana před účinky zbraní hromadného ničení a průmyslových nebezpečných látek 13. Dekontaminace
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická)
- Příprava na zápočet
- 8 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 16 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 25 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou chemických, biologických, radiologických a jaderných událostí ve všech aspektech, které se s touto problematikou váží. Pozornost bude zaměřena na problematiku chemických zbraní, jaderných zbraní, biologických a radiologických zbraní a průmyslových nebezpečných látek se zaměřením na základní otázky jejich detekce, identifikace, dekontaminace, ochrany proti jejich účinkům a monitorování radiační, chemické a biologické situace. Součástí předmětu budou i informace o vlivech meteorologických podmínek na šíření bojových chemických, biologických, radioaktivních a průmyslových nebezpečných látek a nových trendech v zabezpečení ochrany obyvatelstva prostředky individuální ochrany. Prezentované informace budou vztahované k současným bezpečnostním hrozbám a aktuální bezpečnostní situaci.
- student po absolvování předmětu je schopen se orientovat a ovládá teoretické základy v problematice CBRN a je schopen aplikovat principy individuální ochrany proti jejich účinkům, - umí vyhledat a je schopen se orientovat v základních právních předpisech, vyhláškách a zákonech řešících problematiku CBRN.
|
Předpoklady
|
Doporučuje se doprovodné absolvování předmětů bakalářského studia, zejména předmětů zabývajících se ochranou obyvatelstva a toxikologií.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška
K absolvování předmětu je potřeba aktivita při semináři a zpracování seminární práce v zadaném termínu, bude-li její zpracování požadováno. Zápočet bude realizován formou testu v systému MOODLE. Při dosažení požadovaného počtu správných odpovědí (80 %) bude test vyhodnocen jako úspěšný a podle výše dosažených bodů bude přidělena známka, která bude odpovídat známce u zkoušky. Při dosažení hodnocení pod hranici 80 % bude absolvována ústní zkouška po předchozí domluvě s vyučujícím.
|
Doporučená literatura
|
-
Dušek, J., & Píšala, J. (2006). Jaderné zbraně. Praha: Computer press.
-
Eichler, J. (2007). Terorismus a války na počátku 21. století. Praha: Karolinum.
-
Florus, S. (2008). Toxikologické aspekty chemických havárií. České Budějovice: Jihočeská univerzita.
-
Fusek, J. et al. (2003). Biologický, chemický a jaderný terorismus. Hradec Králové: Vojenská lékařská akademie J.E. Purkyně.
-
Halámek, E., Kobliha, Z., & Pitschmann, V. (2007). Analýza bojových chemických látek. Vyškov: Univerzita obrany.
-
Matoušek, J., & Linhart, P. (2005). CBRN - chemické zbraně. Ostrava: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství.
-
Matoušek, J., Bendík, J., & Linhart, P. (2007). CBRN - biologické zbraně. Ostrava: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství.
-
Matoušek, J., Österreicher, J., & Linhart, P. (2007). CBRN - jaderné zbraně a radiologické materiály. Ostrava: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství.
-
Opluštil, F., & Olšanská, M. (1997). Chlornanová emulse určená pro odmořování a dezinfekci vojenské techniky, výzbroje a materiálu. Brno: VTÚO.
-
Pischmann, V. (2005). Jaderné zbraně: nejvyšší forma zabíjení. Praha: Naše vojsko.
-
Pitschmann, V. et al. (2011). Chemické zbraně a ochrana proti nim. Praha: Manus.
-
Skoumal, M. (1999). Úvodní studie k problematice systému dekontaminačního místa v armádě České republiky. VTÚO Brno.
-
Středa L., Halámek, E., & Kobliha, Z. (2004). Bojové chemické látky. Praha: Azin.
-
Středa, L. (2003). Šíření zbraní hromadného ničení - vážná hrozba 21. století. Praha: MV GŘ HZS ČR.
|