Předmět: Udržitelnost v podnikání

« Zpět
Název předmětu Udržitelnost v podnikání
Kód předmětu KAE/UDP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Slavíčková Pavla, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. úvod do udržitelnosti, základní pojmy, globální výzvy, přírodní zdroje, klimatické změny 2. spotřeba a nadspotřeba 3. národní strategie, globální řízení udržitelnosti Globální etické hodnoty Globální bezpečnost Ekonomické řízení 5. Zdroje světa, možnosti, rozvoj Voda Biodiverzita Vzduch Energie Suroviny Obnovitelné zdroje 6. Odpady a odpadový management Odpady Recyklace Bioodpady 7. Ekonomická rovina udržitelnosti Marketing Přínosy Ekonomické dopady 8. Sociální rovina udržitelnosti Rozvojové země a spolupráce Společnost ČR Dopady na sociální oblasti CSR strategie 9. Udržitelné podnikání, vize udržitelného podniku Jak na udržitelné podnikání Vize Etické kodexy 10. Měření udržitelnosti Národní Na úrovni firmy

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
  • Účast na výuce - 24 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 24 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 12 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 15 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty s pojmem udržitelnosti v podnikání. Otázky udržitelného života a spotřeby se dostávají do popředí zájmu nejen takzvaných "zelených" spotřebitelů, ale všech uvědomělých obyvatel. Finanční krize, umocněná sociálními a ekologickými problémy a zvyšujícím se pocitem zodpovědnosti spotřebitelů, mění ekonomické a podnikatelské prostředí. Zákazníci své peníze více směřují k nákupům zboží, u kterého vnímají hodnoty přesahující jeho finanční cenu, a právě k tomu může udržitelné podnikání pomoci. Během studia budou přestaveny tři roviny udržitelného podnikání - ekonomická rovina, sociální a environmentální. Na základě případových studií bude rozebírána praxe udržitelného podnikání, nové trendy a specifika pro jednotlivá odvětví podnikání, spotřeba a nadspotřeba, zdroje v podnikání, globální výzvy a řízení udržitelnosti. Studenti budou schopni po absolvování kurzu aplikovat poznatky do praxe v podnicích a navrhovat možnosti pro zlepšení udržitelného podnikání v Česku.
1. Detailně popíše základní pojmy a vztahy v oblasti udržitelnosti 2. Definuje smysl udržitelného chování ve společnosti a podnicích, definuje spotřebitelské chování, nadspotřebu 3. Vyjmenuje a popíše jednotlivé národní strategie v oblasti udržitelného chování 4. Popíše zdroje, které podniky mohou využívat 5. Popíše ekonomickou a sociální rovinu udržitelnosti
Předpoklady
Vstupní předpoklady: ekonomické myšlení, základní přehled v ekonomických pojmech

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta

V úvodu kurzu si studenti zvolí semestrální práci na téma: Zamyšlení nad konkrétním podnikem a návrh opatření pro udržitelné podnikání. Kurz je ukončen písemným zápočtem a ústní zkouškou. Pro úspěšné splnění testu je nutné získat minimálně 75% možných bodů. Udělení zápočtu je také podmíněno aktivní participací ve výuce a odevzdáním seminární práce v termínu, který bude stanoven na první výuce. Pokud student nevyhoví v kterékoliv části požadavků na ukončení kurzu, bude mu zadána odpovídající náhradní práce. Jsou povoleny dvě absence ve výuce. Studium probíhá s využitím e-learningového prostředí Moodle. Studenti se do Moodle přihlásí podle návodu na www.kae.cz
Doporučená literatura
  • HEJÁTKOVÁ, Květuše, ed. Udržitelnost hospodaření v krajině: konference: ochrana životního prostředí - voda, půda, vzduch, ekosystémy: Náměšť nad Oslavou, 12.4.2012. Náměšť nad Oslavou: ZERA - Zemědělská a ekologická regionální agentura, 2012. [108] s. ISBN 978-80-87226-11-7..
  • KLUSÁK, Jaroslav a kol. Indikátory udržitelné energetiky pro rozhodování měst a obcí: výzkum a aplikace sady místních indikátorů se zaměřením na energetiku, ekonomiku a životní prostředí. 1. vyd. Praha: Porsenna, 2009. 104 s. ISBN 978-80-254-5995-9..
  • PROCHÁZKOVÁ, Dana. Principy udržitelného rozvoje. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2012. 141 s. Studijní text. ISBN 978-80-87472-21-7..
  • SEJÁK, Josef. Základy udržitelné ekonomie přírodních zdrojů a životního prostředí. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, 2005. 157 s. Acta Universitatis Purkynianae; 120. Studia oecologica. ISBN 80-7044-758-3..
  • TŘEBICKÝ, Viktor, LUPAČ, Miroslav a NOVÁK, Josef. Ekologická stopa města: metodika výpočtu. Praha: Týmová iniciativa pro místní udržitelný rozvoj, 2011. 37 s. ISBN 978-80-87549-00-1..
  • Udržitelný development a zelené dovednosti švýcarsko-česká spolupráce. sborník příspěvků [CD-ROM]. 1. vyd. Praha: Envi A, 2012..
  • 2. NOVÁČEK, Pavel. Udržitelný rozvoj. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2010. 430 s. ISBN 978-80-244-2514-6..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr